2015 CAF Confederation Cup qualifying rounds
The 2015 CAF Confederation Cup qualifying rounds were played from 13 February to 3 May 2015. A total of 63 teams competed in the qualifying rounds to decide the eight places in the group stage of the 2015 CAF Confederation Cup.[1]
Draw Edit
The draw for the preliminary, first and second qualifying rounds was held on 22 December 2014 at the CAF headquarters in Cairo, Egypt.[2] The entry round of each team was determined by their ranking points calculated based on performances in continental club championships for the period 2010–2014.
The following 55 teams were entered into the draw:
Byes to first round | Entrants to preliminary round |
---|---|
|
|
Format Edit
Qualification ties were played on a home-and-away two-legged basis. If the aggregate score was tied after the second leg, the away goals rule would be applied, and if still level, the penalty shoot-out would be used to determine the winner (no extra time would be played).[1]
Schedule Edit
The schedule of each round was as follows.[3]
Round | First leg | Second leg |
---|---|---|
Preliminary round | 13–15 February 2015 | 27 February–1 March 2015 |
First round | 13–15 March 2015 | 3–5 April 2015 |
Second round | 17–19 April 2015 | 1–3 May 2015 |
Play-off round | 15–17 May 2015 | 5–7 June 2015 |
Bracket Edit
The eight winners of the second round advanced to the play-off round, where they were joined by the eight losers of the Champions League second round.[4]
Preliminary round | First round | Second round | |||||||||||||||
RS Berkane | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||
Onze Créateurs (a) | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Onze Créateurs | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||
Sahel SC | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||
MC Alger | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||
Sahel SC | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||
Onze Créateurs | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||
ASEC Mimosas | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||
ASEC Mimosas | — | — | — | ||||||||||||||
Bye | — | — | — | ||||||||||||||
ASEC Mimosas | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||
Al-Ittihad | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Al-Ittihad | 6 | 1 | 7 | ||||||||||||||
Elect-Sport | 1 | 0 | 1 |
Preliminary round | First round | Second round | |||||||||||||||
Djoliba | — | — | — | ||||||||||||||
Bye | — | — | — | ||||||||||||||
Djoliba | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||
Petrojet | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||
Al-Ghazal | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||
Petrojet | 1 | 6 | 7 | ||||||||||||||
Djoliba | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Hearts of Oak (a) | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||
Hearts of Oak | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||
AS Police | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||
Hearts of Oak | 2 | 3 | 5 | ||||||||||||||
Olympique de Ngor | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||
Unisport Bafang | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Olympique de Ngor | 0 | 3 | 3 |
Preliminary round | First round | Second round | |||||||||||||||
Horoya | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||
Fassell | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||
Horoya | 1 | 0 | 1(3) | ||||||||||||||
ASO Chlef (pen.) | 0 | 1 | 1(5) | ||||||||||||||
ASO Chlef | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||
Kamboi Eagles | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||
ASO Chlef | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||
Club Africain | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Club Africain | — | — | — | ||||||||||||||
Bye | — | — | — | ||||||||||||||
Club Africain (w/o) | — | — | — | ||||||||||||||
Dolphins | — | — | — | ||||||||||||||
Leones Vegetarianos | 1 | 0 | 1(3) | ||||||||||||||
Dolphins (pen.) | 0 | 1 | 1(5) |
Preliminary round | First round | Second round | |||||||||||||||
RC Bobo | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||
Warri Wolves | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||
Warri Wolves | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||
Dedebit | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||
Côte d'Or | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||
Dedebit | 3 | 2 | 5 | ||||||||||||||
Warri Wolves | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||
MK Étanchéité | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||
Al-Ahly Shendi | — | — | — | ||||||||||||||
Bye | — | — | — | ||||||||||||||
Al-Ahly Shendi | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||
MK Étanchéité | 1 | 5 | 6 | ||||||||||||||
Étoile du Congo | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
MK Étanchéité | 2 | 1 | 3 |
Preliminary round | First round | Second round | |||||||||||||||
Zamalek | — | — | — | ||||||||||||||
Bye | — | — | — | ||||||||||||||
Zamalek | 3 | 3 | 6 | ||||||||||||||
Rayon Sports | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||
Panthère du Ndé | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||
Rayon Sports | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Zamalek | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||
FUS Rabat | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||
FUS Rabat | — | — | — | ||||||||||||||
Bye | — | — | — | ||||||||||||||
FUS Rabat | 3 | 1 | 4 | ||||||||||||||
AS Togo-Port | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||
AS Togo-Port | 2 | 3 | 5 | ||||||||||||||
CARA Brazzaville | 0 | 3 | 3 |
Preliminary round | First round | Second round | |||||||||||||||
CF Mounana | 5 | 3 | 8 | ||||||||||||||
Polisi | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||
CF Mounana | 4 | 0 | 4 | ||||||||||||||
Power Dynamos | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||
Al-Khartoum | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||
Power Dynamos | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||
CF Mounana | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||
Orlando Pirates | 2 | 3 | 5 | ||||||||||||||
Orlando Pirates | — | — | — | ||||||||||||||
Bye | — | — | — | ||||||||||||||
Orlando Pirates | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||
URA | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||
URA | 3 | 1 | 4 | ||||||||||||||
ASSM Elgeco Plus | 2 | 0 | 2 |
Preliminary round | First round | Second round | |||||||||||||||
Young Africans | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||
Botswana Defence Force | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||
Young Africans | 5 | 0 | 5 | ||||||||||||||
FC Platinum | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Sofapaka | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
FC Platinum | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||
Young Africans | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||
Étoile du Sahel | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Étoile du Sahel | — | — | — | ||||||||||||||
Bye | — | — | — | ||||||||||||||
Étoile du Sahel | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Benfica de Luanda | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||
Benfica de Luanda | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||
Le Messager Ngozi | 0 | 0 | 0 |
Preliminary round | First round | Second round | |||||||||||||||
Bidvest Wits | 3 | 0 | 3(6) | ||||||||||||||
Royal Leopards (pen.) | 0 | 3 | 3(7) | ||||||||||||||
Royal Leopards | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||
Petro de Luanda | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||
Volcan Club | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||
Petro de Luanda | 1 | 4 | 5 | ||||||||||||||
Royal Leopards | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
AS Vita Club | 0 | 4 | 4 | ||||||||||||||
AS Vita Club | — | — | — | ||||||||||||||
Bye | — | — | — | ||||||||||||||
AS Vita Club | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||
Ferroviário da Beira | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||
Petite Rivière Noire | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||
Ferroviário da Beira | 2 | 5 | 7 |
Preliminary round Edit
The preliminary round included the 46 teams that did not receive byes to the first round.
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
MC Alger | 0–2 | Sahel SC | 0–0 | 0–2 |
RS Berkane | 2–2 (a) | Onze Créateurs | 2–1 | 0–1 |
Al-Ittihad | 7–1 | Elect-Sport | 6–1 | 1–0 |
Al-Ghazal | 1–7 | Petrojet | 0–1 | 1–6 |
Unisport Bafang | 2–3 | Olympique de Ngor | 1–0 | 1–3 |
Hearts of Oak | 1–0 | AS Police | 1–0 | 0–0 |
ASO Chlef | 2–1 | Kamboi Eagles | 2–0 | 0–1 |
Horoya | 4–3 | Fassell | 1–0 | 3–3 |
Leones Vegetarianos | 1–1 (3–5 p) | Dolphins | 1–0 | 0–1 |
Côte d'Or | 2–5 | Dedebit | 2–3 | 0–2 |
RC Bobo | 0–4 | Warri Wolves | 0–1 | 0–3 |
Étoile du Congo | 2–3 | MK Étanchéité | 1–2 | 1–1 |
Panthère du Ndé | 0–2 | Rayon Sports | 0–1 | 0–1 |
AS Togo-Port | 5–3 | CARA Brazzaville | 2–0 | 3–3 |
Al-Khartoum | 1–2 | Power Dynamos | 1–0 | 0–2 |
CF Mounana | 8–1 | Polisi | 5–0 | 3–1 |
URA | 4–2 | ASSM Elgeco Plus | 3–2 | 1–0 |
Sofapaka | 2–4 | FC Platinum | 1–2 | 1–2 |
Young Africans | 3–2 | Botswana Defence Force | 2–0 | 1–2 |
Benfica de Luanda | 3–0 | Le Messager Ngozi | 2–0 | 1–0 |
Volcan Club | 0–5 | Petro de Luanda | 0–1 | 0–4 |
Bidvest Wits | 3–3 (6–7 p) | Royal Leopards | 3–0 | 0–3 |
Petite Rivière Noire | 3–7 | Ferroviário da Beira | 1–2 | 2–5 |
Sahel SC won 2–0 on aggregate.
RS Berkane | 2–1 | Onze Créateurs |
---|---|---|
Baltam 39' Aziz 51' | Report | Sissoko 71' |
Onze Créateurs | 1–0 | RS Berkane |
---|---|---|
Assoko 90+7' | Report |
2–2 on aggregate. Onze Créateurs won on away goals.
Al-Ittihad | 6–1 | Elect-Sport |
---|---|---|
Abushnaf 40' (pen.), 42', 63' Mohamed 46' Al Badri 48' Sabbou 81' | Report | Ndoubam 44' |
Elect-Sport | 0–1 | Al-Ittihad |
---|---|---|
Report | Al-Tabal 41' |
Note: The first leg was played outside of Libya due to security concerns.
Al-Ittihad won 7–1 on aggregate.
Petrojet won 7–1 on aggregate.
Unisport Bafang | 1–0 | Olympique de Ngor |
---|---|---|
Ndzie 44' | Report |
Olympique de Ngor | 3–1 | Unisport Bafang |
---|---|---|
Sène 5', 19' Niang 16' | Report | Amougou 90' |
Olympique de Ngor won 3–2 on aggregate.
Hearts of Oak | 1–0 | AS Police |
---|---|---|
Adjei 47' | Report |
AS Police | 0–0 | Hearts of Oak |
---|---|---|
Report |
Hearts of Oak won 1–0 on aggregate.
ASO Chlef | 2–0 | Kamboi Eagles |
---|---|---|
Kouakou 22' Semahi 79' | Report |
Kamboi Eagles | 1–0 | ASO Chlef |
---|---|---|
Kella 23' | Report |
Note: The second leg was played outside of Sierra Leone due to Ebola outbreak (also brought forward by a week).
ASO Chlef won 2–1 on aggregate.
Note: Both legs were played outside of Guinea and Liberia due to Ebola outbreak (second leg also brought forward by a week).
Horoya won 4–3 on aggregate.
Leones Vegetarianos | 1–0 | Dolphins |
---|---|---|
Keumian 49' | Report |
Dolphins | 1–0 | Leones Vegetarianos |
---|---|---|
Atuloma 28' | Report | |
Penalties | ||
Adamu Atuloma Ezuruike Ihunda Pyagbara | 5–3 | Nicanor Keumian Pendah Ada |
1–1 on aggregate. Dolphins won on penalties.
Dedebit won 5–2 on aggregate.
RC Bobo | 0–1 | Warri Wolves |
---|---|---|
Report | Azeez 83' |
Warri Wolves | 3–0 | RC Bobo |
---|---|---|
Oghenekaro 30' Osadiaye 60' Omofoman 69' | Report |
Warri Wolves won 4–0 on aggregate.
Étoile du Congo | 1–2 | MK Étanchéité |
---|---|---|
Nkounkou 12' | Report | Kadima 34' Mambunzu 87' |
MK Étanchéité | 1–1 | Étoile du Congo |
---|---|---|
Lusala 83' | Report | Olando 90' |
MK Étanchéité won 3–2 on aggregate.
Panthère du Ndé | 0–1 | Rayon Sports |
---|---|---|
Report | Uwambazimana 7' |
Rayon Sports | 1–0 | Panthère du Ndé |
---|---|---|
Muganza 13' | Report |
Rayon Sports won 2–0 on aggregate.
AS Togo-Port | 2–0 | CARA Brazzaville |
---|---|---|
Agbodo 32' Tsogbé 62' | Report |
CARA Brazzaville | 3–3 | AS Togo-Port |
---|---|---|
Baleckita 11', 74' Bagouadila 69' | Report | Agbégniadan 9', 53' Tsogbé 76' (pen.) |
AS Togo-Port won 5–3 on aggregate.
Al-Khartoum | 1–0 | Power Dynamos |
---|---|---|
Daouda 19' | Report |
Power Dynamos | 2–0 | Al-Khartoum |
---|---|---|
Ngonga 19', 90+4' (pen.) | Report |
Power Dynamos won 2–1 on aggregate.
CF Mounana | 5–0 | Polisi |
---|---|---|
Biyoghe 14' Ambourouet 17', 79' Ouédraogo 27' Guedegbe 77' | Report |
Polisi | 1–3 | CF Mounana |
---|---|---|
Mwita 20' | Report | Ambourouet 16' (pen.), 78' (pen.) Diouf 21' |
CF Mounana won 8–1 on aggregate.
URA | 3–2 | ASSM Elgeco Plus |
---|---|---|
Ssentongo 65', 75' Kalanda 81' | Report | Njilamanana 47' (pen.) Rajoarimanana 70' (pen.) |
ASSM Elgeco Plus | 0–1 | URA |
---|---|---|
Report | Ssentongo 5' |
URA won 4–2 on aggregate.
Sofapaka | 1–2 | FC Platinum |
---|---|---|
Abdul Razak 48' | Report | Muzondiwa 26' Ngoma 75' |
FC Platinum | 2–1 | Sofapaka |
---|---|---|
Mutasa 15', 51' | Report | Abdul Razak 5' |
FC Platinum won 4–2 on aggregate.
Young Africans | 2–0 | Botswana Defence Force |
---|---|---|
Tambwe 1', 55' | Report |