Philippines at the 2005 SEA Games
This article's tone or style may not reflect the encyclopedic tone used on Wikipedia. (September 2014) |
The Philippines participated in the 23rd Southeast Asian Games at which they were hosting the biennial meet for the third time. Athletes from the country earned 113 gold medals which placed the Philippines in the medal tally as the overall champions, 26 gold medals ahead of Thailand. The tally dropped to 112 a few months later when a gold medalist from Taekwondo was disqualified and stripped of her prize.[1]
Philippines at the 2005 Southeast Asian Games | |
---|---|
IOC code | PHI |
NOC | Philippine Olympic Committee |
Website | www |
in the Manila | |
Competitors | 892 |
Flag bearer | Mikee Cojuangco-Jaworski |
Officials | 308 |
Medals Ranked 1st |
|
Southeast Asian Games appearances (overview) | |
892 athletes competed for the Philippines at the games and were joined by 308 officials.[2]
The chief of mission to the games was Jose Miguel Arroyo.[3] At the opening ceremony, the Philippine delegate was accompanied by Miss International 2005, Precious Lara Quigaman, then WBC Lightweight Champion, Manny Pacquiao and local celebrity, Angel Locsin.
Sports and athlete development Edit
Most of the athletes were sent to China for a five-month training process. Innovations in terms of the acquisition of new facilities and proper budget allocation were the main concerns of the Philippine Sports Commission in cooperation with the Philippine Olympic Committee (POC).
The POC awarded all medalists cash incentives.
Medalists Edit
Gold Edit
Silver Edit
No. | Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|---|
1 | Silver | Jennifer Chan | Archery | Women's individual compound |
2 | Silver | Adam Jimenez III Earl Benjamin Yap Gil Gabriel | Archery | Men's team compound |
3 | Silver | Regie Sanchez | Arnis | Men's individual Anyo Forms |
4 | Silver | Mylen Garson | Arnis | Women's individual Anyo Forms |
5 | Silver | Renato Tuñacao | Arnis | Men's sparring 71kg Full Contact |
6 | Silver | Ernie Candelario | Athletics | Men's 400m |
7 | Silver | Midel Dique | Athletics | Men's 800m |
8 | Silver | Julius Sermona | Athletics | Men's 5000m |
9 | Silver | Eduardo Buenavista | Athletics | Men's 10000m |
10 | Silver | Arnold Villarube Ralph Waldy Soguilon Albert Salcedo Henry Dagmil | Athletics | Men's 4 × 100 m Relay |
11 | Silver | Roy Vence | Athletics | Men's Marathon |
12 | Silver | Joebert Delicano | Athletics | Men's triple jump |
13 | Silver | Jerro Perater | Athletics | Men's hammer throw |
14 | Silver | Mercedita Manipol | Athletics | Women's 5000m |
15 | Silver | Lerma Elmira Gabito | Athletics | Women's long jump |
16 | Silver | Rosie Villarito | Athletics | Women's javelin throw |
17 | Silver | Lee Vann Corteza | Billiards | Men's 8-Ball Pool Singles |
18 | Silver | Antonio Gabica | Billiards | Men's 15-Ball Pool Singles |
19 | Silver | Markwin Tee | Bowling | Men's singles |
20 | Silver | Christian Jan Suarez Ernesto Gatchalian Jr. Constantine Chester King | Bowling | Men's trios |
21 | Silver | Christian Jan Suarez Ernesto Gatchalian Jr. Constantine Chester King Markwin Tee Tyrone Christopher Ongpauco | Bowling | Men's team of Five |
22 | Silver | Maria Cecilia Yap Liza Clutario | Bowling | Women's doubles |
23 | Silver | Maria Cecilia Yap Liza Clutario Maria Liza del Rosario | Bowling | Women's trios |
24 | Silver | Maria Cecilia Yap Liza Clutario Maria Liza del Rosario Elaine Florencio Josephine Canare | Bowling | Women's team of Five |
25 | Silver | Joegin Ladon | Boxing | Men's Featherweight 57kg |
26 | Silver | Romeo Brin | Boxing | Men's Light Welterweight 64kg |
27 | Silver | Mark Melligen | Boxing | Men's welterweight 69kg |
28 | Silver | Reynaldo Galido | Boxing | Men's Middleweight 75kg |
29 | Silver | Jeremiah Tambor John Oliver Victorio | Canoeing | Men's C2 500m |
30 | Silver | Oliver Dimakiling | Chess | Men's Blitz |
31 | Silver | Eugene Torre Rogelio Antonio Jr. Nelson Mariano II Petronio Roca Barlo Nadera | Chess | Men's Rapid Team |
32 | Silver | Eugenio Torre Rogelio Antonio Jr. Oliver Barbosa Ronald Dableo | Chess | Men's Standard Team |
33 | Silver | Sheerie Joy Lomibao Beverly Mendoza Enerose Magno Shercila Cua | Chess | Women's Standard Team |
34 | Silver | Philippines | Cycling | Men's 4km Track Racing Team Pursuit |
35 | Silver | Baby Marites Bitbit | Cycling | Women's Road Individual Time Trial |
36 | Silver | Joey Barba | Cycling | Men's Mountain Downhill |
37 | Silver | Frederick Feliciano | Cycling | Men's cross country MTB |
38 | Silver | Emmanuel Reyes Maira Rosete | Dancesport | Standard |
39 | Silver | John Erolle Melencio Dearlie Gerodias | Dancesport | Latin |
40 | Silver | Rexel Ryan Fabriga | Diving | Men's 10m platform |
41 | Silver | Toni Leviste | Equestrian | Individual Jumping |
42 | Silver | Nathaniel San Juan | Fencing | Men's individual Épée |
43 | Silver | Gian Carlo Nocom Walbert Mendoza Edward Daliva Edmon Valdez | Fencing | Men's team sabre |
44 | Silver | Joanna Franquelli | Fencing | Women's individual Sabre |
45 | Silver | Czarinah Buenviaje | Golf | Women's individual |
46 | Silver | Jayvie Marie Agojo Frances Noelle Bondad Ana Imelda Tanpinco | Golf | Women's team |
47 | Silver | Roel Ramirez | Gymnastics | Horizontal Bar |
48 | Silver | Nancy Quillotes | Judo | Women's 48kg |
49 | Silver | Ruth Dugaduga | Judo | Women's 78kg |
50 | Silver | Lloncio Carreon Christopher Dagpin | Lawn bowls | Men's pairs |
51 | Silver | Paula Francisco | Lawn bowls | Women's singles |
52 | Silver | Ellenita Atkins Sonia Bruce Rosita Bradborn | Lawn bowls | Women's triples |
53 | Silver | Rogelio Garganera Davis Panisigan | Muay Thai | Men's Waikru 57-60kg |
54 | Silver | Zaidi Laruan | Muay Thai | Men's Flyweight Combat 48-51kg |
55 | Silver | Brent Velasco | Muay Thai | Men's Bantamweight Combat 51-54kg |
56 | Silver | Christopher Yabut | Pencak Silat | Men's Combat Class B 50-55kg |
57 | Silver | Annaliza Bea | Pencak Silat | Women's Combat Class B 50-55kg |
58 | Silver | Joel Bagsabas Nilo Cordova Alvin Amposta Nestor Cordova | Rowing | Men's Coxless Four |
59 | Silver | Reneric Moreno | Sailing | Men's Formula |
60 | Silver | Deseree Autor Eden Bernardo Gelyn Evora Irene Apdon Rhea Padrigo Sarah Catain | Sepak Takraw | Women's Hoop |
61 | Silver | Nathaniel Padilla | Shooting | Men's 25m Standard Pistol |
62 | Silver | Ariel Santos | Shooting | Men's Practical Shotgun Events |
63 | Silver | Marly Llorito | Shooting | Women's Modified Practical Shotgun Pistol |
64 | Silver | Miguel Molina | Swimming | Men's 200m freestyle |
65 | Silver | James Walsh | Swimming | Men's 200m butterfly |
66 | Silver | Erica Totten | Swimming | Women's 200m freestyle |
67 | Silver | Jaclyn Pangilinan | Swimming | Women's 200m Breastrstroke |
68 | Silver | Lizza Danila Jaclyn Pangilinan Erica Totten Heidi Gem | Swimming | Women's 4 × 100 m Medley Relay |
69 | Silver | Richard Gonzales | Table Tennis | Men's singles |
70 | Silver | Alexander Briones | Taekwondo | Men's welterweight 78kg |
71 | Silver | Dax Alberto Morte | Taekwondo | Men's Middleweight 84kg |
72 | Silver | Michael Alejandrino | Taekwondo | Men's Heavyweight +84kg |
73 | Silver | Maria Criselda Roxas | Taekwondo | Women's welterweight 67kg |
74 | Silver | Veronica Domingo | Taekwondo | Women's Middleweight 72kg |
75 | Silver | Cecil Mamiit Eric Taino | Tennis | Men's doubles |
76 | Silver | Alessandra Araullo | Triathlon | Women's Triathlon |
77 | Silver | Alan Cesar Payawal Sherwin Dela Paz Michael Jorolan Ricardo Dilap Dilap Norton Alcantara Almax Laurel Frazier Alamara Teodoro Roy Cañete Ali Alamara Dale Evangelista Danny Dela Torre Monsuito Pelenio Tani Gomez | Water Polo | Men's team |
78 | Silver | Aldonsito Aldanete | Weightlifting | Men's 94kg |
79 | Silver | Margarito Angana | Wrestling | Men's -55kg |
80 | Silver | Belinda Lapuente | Wrestling | Women's 51-55kg |
81 | Silver | Cherry Matriz | Wrestling | Women's 59-63kg |
82 | Silver | Kenneth Lim | Wushu | Men's taolu Taijiquan/Taijijian |
83 | Silver | Rexel Nganhayna | Wushu | Men's sanda 56kg |
84 | Silver | Janice Hung | Wushu | Women's taolu Taijiquan/Taijijian |
85 | Silver | Jennifer Lagilag | Wushu | Women's sanda 45kg |
Bronze Edit
No. | Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|---|
1 | Bronze | Marvin Cordero | Archery | Men's individual recurve |
2 | Bronze | Rachelle Anne Cabral | Archery | Women's individual recurve |
3 | Bronze | John Lozada | Athletics | Men's 800m |
4 | Bronze | Rene Herrera | Athletics | Men's 1500m |
5 | Bronze | Julius Sermona | Athletics | Men's 10000m |
6 | Bronze | Allan Ballester | Athletics | Men's Marathon |
7 | Bronze | Emerson Obiena | Athletics | Men's pole vault |
8 | Bronze | Dandy Gallenero | Athletics | Men's javelin throw |
9 | Bronze | Mary Grace Melgar | Athletics | Women's 400m hurdles |
10 | Bronze | Loralie Amahit | Athletics | Women's hammer throw |
11 | Bronze | Narcisa Atienza | Athletics | Women's Heptathlon |
12 | Bronze | Reynaldo Grandea | Billiards | Men's One-Cushion Carom |
13 | Bronze | Warlito Parrenas | Boxing | Men's Flyweight 51kg |
14 | Bronze | Analiza Crus | Boxing | Women's light flyweight 48kg |
15 | Bronze | Norwll Cajes | Canoeing | Men's C1 500m |
16 | Bronze | Marvin Amposta | Canoeing | Men's K1 500m |
17 | Bronze | Rogelio Antonio Jr. | Chess | Men's Blitz |
18 | Bronze | Eugenio Torre | Chess | Men's Rapid |
19 | Bronze | Catherine Perena | Chess | Women's Blitz |
20 | Bronze | Philippines | Cycling | Men's 4km Track Racing Sprint |
21 | Bronze | Michael Borja | Cycling | Men's Mountain Downhill |
22 | Bronze | Eusedio Quinones | Cycling | Men's cross country MTB |
23 | Bronze | Zardo Domenios | Diving | Men's 1m springboard |
24 | Bronze | Zardo Domenios | Diving | Men's 3m springboard |
25 | Bronze | Juan Ramon Lanza | Equestrian | Individual Jumping |
26 | Bronze | Carlo Gian Nocom | Fencing | Men's individual Sabre |
27 | Bronze | Ramil Endriano | Fencing | Men's individual Foil |
28 | Bronze | Avelino Victorino Jr. | Fencing | Men's individual Épée |
29 | Bronze | Ma. Wendylene Mendoza Jocelyn Naval Joanna Franquelli Lenita Reyes | Fencing | Women's team sabre |
30 | Bronze | Ma. Wendylene Mendoza Veena Tessa Nuestro Michelle Mancenido Lenita Reyes | Fencing | Women's team Foil |
31 | Bronze | Melly Joyce Angeles Mary Catherine Kong Harlene Orendain Michelle Mancenido | Fencing | Women's team Épée |
32 | Bronze | Al Ramirez Brydon Sy Roel Ramirez Neil Faustino Ronnie Ramirez | Gymnastics | Men's team All-Around |
33 | Bronze | Roel Ramirez | Gymnastics | Men's individual all-around |
34 | Bronze | Brydon Sy | Gymnastics | Parallel Bars |
35 | Bronze | Kaissa Saguisag | Gymnastics | Women's vault |
36 | Bronze | Danica Calapatan | Gymnastics | Rhythmic Clubs |
37 | Bronze | Danica Calapatan | Gymnastics | Rhythmic Rope |
38 | Bronze | Brian Peralta | Gymnastics | Men's Aerobic Individual |
39 | Bronze | Franco Teves | Judo | Men's 55kg |
40 | Bronze | Daniel Pedro | Judo | Men's 60kg |
41 | Bronze | Aristotle Lucero | Judo | Men's 66kg |
42 | Bronze | Tomohiko Hoshina | Judo | Men's +100kg |
43 | Bronze | Elmarie Malasan | Judo | Women's 52kg |
44 | Bronze | Esty Gay Liwanen | Judo | Women's 63kg |
45 | Bronze | Noel Espinosa | Karate | Men's individual Kata |
46 | Bronze | Stephanie Lim | Karate | Women's individual Kata |
47 | Bronze | Philippines | Karate | Men's team Kata |
48 | Bronze | Junel Perania | Karate | Men's kumite 70kg |
49 | Bronze | Joey Pabillore | Karate | Men's kumite +75kg |
50 | Bronze | Philippines | Karate | Men's team kumite |
51 | Bronze | Mae Eso Soriano | Karate | Women's kumite 48kg |
52 | Bronze | Cherli Tugday | Karate | Women's kumite 60kg |
53 | Bronze | Gretchen Malalad | Karate | Women's kumite Open Weight |
54 | Bronze | Reynaldo Samia Angelo Morales Herminio Dagpin | Lawn bowls | Men's triples |
55 | Bronze | Ronalyn Greenless Amy Gardoce | Lawn bowls | Women's pairs |
56 | Bronze | Reynold Tresmonte | Muay Thai | Men's Featherweight Combat 54-57kg |
57 | Bronze | Ameraida Asmad Carla Arang Donabel Galera | Pencak Silat | Women's Art Team |
58 | Bronze | Jul Omar Abdulhakim | Pencak Silat | Men's Combat Class A 45-50kg |
59 | Bronze | Adzhar Abdurazad | Pencak Silat | Men's Combat Class C 55-60kg |
60 | philippines, 2005, games, this, article, tone, style, reflect, encyclopedic, tone, used, wikipedia, wikipedia, guide, writing, better, articles, suggestions, september, 2014, learn, when, remove, this, template, message, philippines, participated, 23rd, southe. This article s tone or style may not reflect the encyclopedic tone used on Wikipedia See Wikipedia s guide to writing better articles for suggestions September 2014 Learn how and when to remove this template message The Philippines participated in the 23rd Southeast Asian Games at which they were hosting the biennial meet for the third time Athletes from the country earned 113 gold medals which placed the Philippines in the medal tally as the overall champions 26 gold medals ahead of Thailand The tally dropped to 112 a few months later when a gold medalist from Taekwondo was disqualified and stripped of her prize 1 Philippines at the2005 Southeast Asian GamesIOC codePHINOCPhilippine Olympic CommitteeWebsitewww wbr olympic wbr ph in English in the ManilaCompetitors892Flag bearerMikee Cojuangco JaworskiOfficials308MedalsRanked 1stGold 112 Silver 84 Bronze 94 Total 290Southeast Asian Games appearances overview 197719791981198319851987198919911993199519971999200120032005200720092011201320152017201920212023892 athletes competed for the Philippines at the games and were joined by 308 officials 2 The chief of mission to the games was Jose Miguel Arroyo 3 At the opening ceremony the Philippine delegate was accompanied by Miss International 2005 Precious Lara Quigaman then WBC Lightweight Champion Manny Pacquiao and local celebrity Angel Locsin Contents 1 Sports and athlete development 2 Medalists 2 1 Gold 2 2 Silver 2 3 Bronze 2 4 Multiple 3 Medal summary 3 1 By sports 4 References 5 External linksSports and athlete development EditMost of the athletes were sent to China for a five month training process Innovations in terms of the acquisition of new facilities and proper budget allocation were the main concerns of the Philippine Sports Commission in cooperation with the Philippine Olympic Committee POC The POC awarded all medalists cash incentives Medalists EditGold Edit No Medal Name Sport Event1 nbsp Gold Mark JavierChristian CubillaFlorante Matan nbsp Archery Men s team recurve2 nbsp Gold Amaya Paz nbsp Archery Women s individual compound3 nbsp Gold Abigail TinduganAmaya PazJennifer Chan nbsp Archery Women s team compound4 nbsp Gold Peter Kevin CelisGlenn LlamadorNathan Ben Dominguez nbsp Arnis Men s Synchronized Anyo Forms5 nbsp Gold Rochelle QuirolCatherine BallenasAireen Parong nbsp Arnis Women s Synchronized Anyo Forms6 nbsp Gold Anna Joy Fernandez nbsp Arnis Women s sparring 52kg Full Contact7 nbsp Gold Jimar Aing nbsp Athletics Men s 400m8 nbsp Gold Rene Herrera nbsp Athletics Men s 3000m Steeplechase9 nbsp Gold Kashus PeronaJimar AingJulius NierasErnie Candelario nbsp Athletics Men s 4 400 m Relay10 nbsp Gold Henry Dagmil nbsp Athletics Men s long jump11 nbsp Gold Arniel Ferrera nbsp Athletics Men s hammer throw12 nbsp Gold Danilo Fresnido nbsp Athletics Men s javelin throw13 nbsp Gold Mercedita Manipol nbsp Athletics Women s 10000m14 nbsp Gold Christabel Martes nbsp Athletics Women s Marathon15 nbsp Gold Marestella Torres nbsp Athletics Women s long jump16 nbsp Gold Philippines nbsp Baseball Men s team17 nbsp Gold Alex Pagulayan nbsp Billiards Men s 8 Ball Pool Singles18 nbsp Gold Lee Vann CortezaAntonio Gabica nbsp Billiards Men s 8 Ball Pool Doubles19 nbsp Gold Alex PagulayanDennis Orcollo nbsp Billiards Men s 9 Ball Pool Doubles20 nbsp Gold Ronato Alcano nbsp Billiards Men s 15 Ball Pool Singles21 nbsp Gold Ronato AlcanoLeonardo Andam nbsp Billiards Men s 15 Ball Pool Doubles22 nbsp Gold Rubilen Amit nbsp Billiards Women s 8 Ball Pool Singles23 nbsp Gold Rubilen Amit nbsp Billiards Women s 9 Ball Pool Singles24 nbsp Gold Alex PagulayanJoven AlbaLeonardo Andam nbsp Billiards Men s Snooker Team25 nbsp Gold Michael Borenaga nbsp Bodybuilding Men s Bantamweight 65kg26 nbsp Gold Alfredo Trazona nbsp Bodybuilding Men s welterweight 75kg27 nbsp Gold Christian Jan SuarezErnesto Gatchalian Jr nbsp Bowling Men s doubles28 nbsp Gold Markwin Tee nbsp Bowling Men s masters29 nbsp Gold Maria Cecilia Yap nbsp Bowling Women s singles30 nbsp Gold Liza Clutario nbsp Bowling Women s masters31 nbsp Gold Juanito Magliquian Jr nbsp Boxing Men s Pinweight 45kg32 nbsp Gold Harry Tanamor nbsp Boxing Men s light flyweight 48kg33 nbsp Gold Joan Tipon nbsp Boxing Men s Bantamweight 54kg34 nbsp Gold Genebert Basadre nbsp Boxing Men s Lightweight 60kg35 nbsp Gold Alice Aparri nbsp Boxing Women s Pinweight 46kg36 nbsp Gold Annie Albania nbsp Boxing Women s Flyweight 50kg37 nbsp Gold Jouvilet Chilem nbsp Boxing Women s Bantamweight 54kg38 nbsp Gold Mitchel Martinez nbsp Boxing Women s Lightweight 60kg39 nbsp Gold Alfie Catalan nbsp Cycling Men s 4km Track Racing Individual Pursuit40 nbsp Gold Baby Marites Bitbit nbsp Cycling Women s cross country MTB41 nbsp Gold Rico RosimaFilomena Salvador nbsp Dancesport Standard42 nbsp Gold Michael MendozaBelinda Adora nbsp Dancesport Latin43 nbsp Gold Zardo DomeniosNino Carog nbsp Diving Men s Synchronized 3m springboard44 nbsp Gold Rexel Ryan FabrigaKevin Kromwel Kong nbsp Diving Men s synchronized 10m platform45 nbsp Gold Sheila Mae Perez nbsp Diving Women s 1m springboard46 nbsp Gold Sheila Mae Perez nbsp Diving Women s 3m springboard47 nbsp Gold Sheila Mae PerezCeseil Domenios nbsp Diving Women s Synchronized 3m springboard48 nbsp Gold Joker ArroyoMikee Conjuangco JaworskiJuan Ramon LanzaToni Leviste nbsp Equestrian Team Jumping49 nbsp Gold Walbert Mendoza nbsp Fencing Men s individual Sabre50 nbsp Gold Rolando CanlasEmerson SeguiRamil EndrianoMark Denver Atienza nbsp Fencing Men s team Foil51 nbsp Gold Richard GomezAvelino Victorino Jr Wilfredo VizcaynoArmando Bernal nbsp Fencing Men s team Epee52 nbsp Gold Veena Tessa Nuestro nbsp Fencing Women s individual Foil53 nbsp Gold Melly Joyce Angeles nbsp Fencing Women s individual Epee54 nbsp Gold Juvic Pagunsan nbsp Golf Men s individual55 nbsp Gold Juvic PagunsanJay BaronMichael Eric BibatMarvin Dumandan nbsp Golf Men s team56 nbsp Gold Roel Ramirez nbsp Gymnastics Men s floor Exercis57 nbsp Gold Roel Ramirez nbsp Gymnastics Men s vault58 nbsp Gold Gilbert Ramirez nbsp Judo Men s 73kg59 nbsp Gold John Baylon nbsp Judo Men s 81kg60 nbsp Gold Helen Dawa nbsp Judo Women s 45kg61 nbsp Gold Karen Solomon nbsp Judo Women s 70kg62 nbsp Gold Nelson Pacalso nbsp Karate Men s kumite 65kg63 nbsp Gold Maria Marna Pabillore nbsp Karate Women s kumite 53kg64 nbsp Gold Gretchen Malalad nbsp Karate Women s kumite 60kg65 nbsp Gold Ronald Lising nbsp Lawn bowls Men s singles66 nbsp Gold Claire CadampongLianne Flameno nbsp Muay Thai Women s Waikru 51 54kg67 nbsp Gold Victoria AgbayaniCristina Custodio nbsp Muay Thai Women s Waikru 57 54kg68 nbsp Gold Roland Claro nbsp Muay Thai Men s light flyweight Combat 45 48kg69 nbsp Gold Marniel Dimia nbsp Pencak Silat Women s Combat Class F 70 75kg70 nbsp Gold Benjamin Tolentino Jr Jose Rodriguez nbsp Rowing Men s Coxless Pair71 nbsp Gold Benjamin Tolentino Jr nbsp Rowing Men s Lightweight Single Sculls72 nbsp Gold Benjamin Tolentino Jr Alvin Amposta nbsp Rowing Men s lightweight double sculls73 nbsp Gold German Paz nbsp Sailing Men s RS X74 nbsp Gold Paul Brian Rosario nbsp Shooting Men s skeet75 nbsp Gold Paul Brian RosarioDarius Alexis HizonNonoy Bernardo nbsp Shooting Men s skeet team76 nbsp Gold Juanito Angeles nbsp Shooting Men s Practical Shotgun Events77 nbsp Gold Philippines nbsp Softball Men s team78 nbsp Gold Philippines nbsp Softball Women s team79 nbsp Gold Miguel Mendoza nbsp Swimming Men s 1500m freestyle80 nbsp Gold Miguel Molina nbsp Swimming Men s 200m breaststroke81 nbsp Gold Miguel Molina nbsp Swimming Men s 200m individual medley82 nbsp Gold Miguel Molina nbsp Swimming Men s 400m individual medley83 nbsp Gold John Paul Lizardo nbsp Taekwondo Men s finweight 54kg84 nbsp Gold Tshomlee Go nbsp Taekwondo Men s Bantamweight 62kg85 nbsp Gold Donald Geisler nbsp Taekwondo Men s Lightweight 72kg86 nbsp Gold Kirstie Alora nbsp Taekwondo Women s Featherweight 59kg87 nbsp Gold Toni Rivero nbsp Taekwondo Women s Lightweight 63kg88 nbsp Gold Cecil Mamiit nbsp Tennis Men s singles89 nbsp Gold Cecil MamiitEric TainoJohnny ArcillaPatrick John Tierro nbsp Tennis Men s team90 nbsp Gold Cecil MamiitRiza Zalameda nbsp Tennis Mixed doubles91 nbsp Gold Philippines nbsp Traditional Boat Race Men s 500m 10A Side92 nbsp Gold Philippines nbsp Traditional Boat Race Men s 1000m 10A Side93 nbsp Gold Philippines nbsp Traditional Boat Race Men s 500m 20A Side94 nbsp Gold Philippines nbsp Traditional Boat Race Men s 1000m 20A Side95 nbsp Gold Philippines nbsp Traditional Boat Race Women s 500m 10A Side96 nbsp Gold Philippines nbsp Traditional Boat Race Women s 1000m 10A Side97 nbsp Gold Jimmy Angana nbsp Wrestling Men s 60 66kg98 nbsp Gold Marcus Valda nbsp Wrestling Men s 84 96kg99 nbsp Gold Francis Villanueva nbsp Wrestling Men s 96 120kg100 nbsp Gold Cristina Villanueva nbsp Wrestling Women s 48 51kg101 nbsp Gold Gemma Silverio nbsp Wrestling Women s 55 59kg102 nbsp Gold Arvin Ting nbsp Wushu Men s taolu Daoshu103 nbsp Gold Willy Wang nbsp Wushu Men s taolu Jianshu104 nbsp Gold Pedro Quina nbsp Wushu Men s taolu Nanquan105 nbsp Gold Willy Wang nbsp Wushu Men s taolu qiangshu106 nbsp Gold Lester PimentelRichard Ng nbsp Wushu Men s taolu duilian107 nbsp Gold Rene Catalan nbsp Wushu Men s sanda 48kg108 nbsp Gold Eduard Folayang nbsp Wushu Men s sanda 70kg109 nbsp Gold Aida Yang nbsp Wushu Women s taolu Daoshu110 nbsp Gold Vicky Ting nbsp Wushu Women s taolu Jianshu111 nbsp Gold Vicky TingAida Yang nbsp Wushu Women s taolu duilian112 nbsp Gold Rhea May Rifani nbsp Wushu Women s sanda 52kgSilver Edit No Medal Name Sport Event1 nbsp Silver Jennifer Chan nbsp Archery Women s individual compound2 nbsp Silver Adam Jimenez IIIEarl Benjamin YapGil Gabriel nbsp Archery Men s team compound3 nbsp Silver Regie Sanchez nbsp Arnis Men s individual Anyo Forms4 nbsp Silver Mylen Garson nbsp Arnis Women s individual Anyo Forms5 nbsp Silver Renato Tunacao nbsp Arnis Men s sparring 71kg Full Contact6 nbsp Silver Ernie Candelario nbsp Athletics Men s 400m7 nbsp Silver Midel Dique nbsp Athletics Men s 800m8 nbsp Silver Julius Sermona nbsp Athletics Men s 5000m9 nbsp Silver Eduardo Buenavista nbsp Athletics Men s 10000m10 nbsp Silver Arnold VillarubeRalph Waldy SoguilonAlbert SalcedoHenry Dagmil nbsp Athletics Men s 4 100 m Relay11 nbsp Silver Roy Vence nbsp Athletics Men s Marathon12 nbsp Silver Joebert Delicano nbsp Athletics Men s triple jump13 nbsp Silver Jerro Perater nbsp Athletics Men s hammer throw14 nbsp Silver Mercedita Manipol nbsp Athletics Women s 5000m15 nbsp Silver Lerma Elmira Gabito nbsp Athletics Women s long jump16 nbsp Silver Rosie Villarito nbsp Athletics Women s javelin throw17 nbsp Silver Lee Vann Corteza nbsp Billiards Men s 8 Ball Pool Singles18 nbsp Silver Antonio Gabica nbsp Billiards Men s 15 Ball Pool Singles19 nbsp Silver Markwin Tee nbsp Bowling Men s singles20 nbsp Silver Christian Jan SuarezErnesto Gatchalian Jr Constantine Chester King nbsp Bowling Men s trios21 nbsp Silver Christian Jan SuarezErnesto Gatchalian Jr Constantine Chester KingMarkwin TeeTyrone Christopher Ongpauco nbsp Bowling Men s team of Five22 nbsp Silver Maria Cecilia YapLiza Clutario nbsp Bowling Women s doubles23 nbsp Silver Maria Cecilia YapLiza ClutarioMaria Liza del Rosario nbsp Bowling Women s trios24 nbsp Silver Maria Cecilia YapLiza ClutarioMaria Liza del RosarioElaine FlorencioJosephine Canare nbsp Bowling Women s team of Five25 nbsp Silver Joegin Ladon nbsp Boxing Men s Featherweight 57kg26 nbsp Silver Romeo Brin nbsp Boxing Men s Light Welterweight 64kg27 nbsp Silver Mark Melligen nbsp Boxing Men s welterweight 69kg28 nbsp Silver Reynaldo Galido nbsp Boxing Men s Middleweight 75kg29 nbsp Silver Jeremiah TamborJohn Oliver Victorio nbsp Canoeing Men s C2 500m30 nbsp Silver Oliver Dimakiling nbsp Chess Men s Blitz31 nbsp Silver Eugene TorreRogelio Antonio Jr Nelson Mariano IIPetronio RocaBarlo Nadera nbsp Chess Men s Rapid Team32 nbsp Silver Eugenio TorreRogelio Antonio Jr Oliver BarbosaRonald Dableo nbsp Chess Men s Standard Team33 nbsp Silver Sheerie Joy LomibaoBeverly MendozaEnerose MagnoShercila Cua nbsp Chess Women s Standard Team34 nbsp Silver Philippines nbsp Cycling Men s 4km Track Racing Team Pursuit35 nbsp Silver Baby Marites Bitbit nbsp Cycling Women s Road Individual Time Trial36 nbsp Silver Joey Barba nbsp Cycling Men s Mountain Downhill37 nbsp Silver Frederick Feliciano nbsp Cycling Men s cross country MTB38 nbsp Silver Emmanuel ReyesMaira Rosete nbsp Dancesport Standard39 nbsp Silver John Erolle MelencioDearlie Gerodias nbsp Dancesport Latin40 nbsp Silver Rexel Ryan Fabriga nbsp Diving Men s 10m platform41 nbsp Silver Toni Leviste nbsp Equestrian Individual Jumping42 nbsp Silver Nathaniel San Juan nbsp Fencing Men s individual Epee43 nbsp Silver Gian Carlo NocomWalbert MendozaEdward DalivaEdmon Valdez nbsp Fencing Men s team sabre44 nbsp Silver Joanna Franquelli nbsp Fencing Women s individual Sabre45 nbsp Silver Czarinah Buenviaje nbsp Golf Women s individual46 nbsp Silver Jayvie Marie AgojoFrances Noelle BondadAna Imelda Tanpinco nbsp Golf Women s team47 nbsp Silver Roel Ramirez nbsp Gymnastics Horizontal Bar48 nbsp Silver Nancy Quillotes nbsp Judo Women s 48kg49 nbsp Silver Ruth Dugaduga nbsp Judo Women s 78kg50 nbsp Silver Lloncio CarreonChristopher Dagpin nbsp Lawn bowls Men s pairs51 nbsp Silver Paula Francisco nbsp Lawn bowls Women s singles52 nbsp Silver Ellenita AtkinsSonia BruceRosita Bradborn nbsp Lawn bowls Women s triples53 nbsp Silver Rogelio GarganeraDavis Panisigan nbsp Muay Thai Men s Waikru 57 60kg54 nbsp Silver Zaidi Laruan nbsp Muay Thai Men s Flyweight Combat 48 51kg55 nbsp Silver Brent Velasco nbsp Muay Thai Men s Bantamweight Combat 51 54kg56 nbsp Silver Christopher Yabut nbsp Pencak Silat Men s Combat Class B 50 55kg57 nbsp Silver Annaliza Bea nbsp Pencak Silat Women s Combat Class B 50 55kg58 nbsp Silver Joel BagsabasNilo CordovaAlvin AmpostaNestor Cordova nbsp Rowing Men s Coxless Four59 nbsp Silver Reneric Moreno nbsp Sailing Men s Formula60 nbsp Silver Deseree AutorEden BernardoGelyn EvoraIrene ApdonRhea PadrigoSarah Catain nbsp Sepak Takraw Women s Hoop61 nbsp Silver Nathaniel Padilla nbsp Shooting Men s 25m Standard Pistol62 nbsp Silver Ariel Santos nbsp Shooting Men s Practical Shotgun Events63 nbsp Silver Marly Llorito nbsp Shooting Women s Modified Practical Shotgun Pistol64 nbsp Silver Miguel Molina nbsp Swimming Men s 200m freestyle65 nbsp Silver James Walsh nbsp Swimming Men s 200m butterfly66 nbsp Silver Erica Totten nbsp Swimming Women s 200m freestyle67 nbsp Silver Jaclyn Pangilinan nbsp Swimming Women s 200m Breastrstroke68 nbsp Silver Lizza DanilaJaclyn PangilinanErica TottenHeidi Gem nbsp Swimming Women s 4 100 m Medley Relay69 nbsp Silver Richard Gonzales nbsp Table Tennis Men s singles70 nbsp Silver Alexander Briones nbsp Taekwondo Men s welterweight 78kg71 nbsp Silver Dax Alberto Morte nbsp Taekwondo Men s Middleweight 84kg72 nbsp Silver Michael Alejandrino nbsp Taekwondo Men s Heavyweight 84kg73 nbsp Silver Maria Criselda Roxas nbsp Taekwondo Women s welterweight 67kg74 nbsp Silver Veronica Domingo nbsp Taekwondo Women s Middleweight 72kg75 nbsp Silver Cecil MamiitEric Taino nbsp Tennis Men s doubles76 nbsp Silver Alessandra Araullo nbsp Triathlon Women s Triathlon77 nbsp Silver Alan Cesar PayawalSherwin Dela PazMichael JorolanRicardo Dilap DilapNorton AlcantaraAlmax LaurelFrazier AlamaraTeodoro Roy CaneteAli AlamaraDale EvangelistaDanny Dela TorreMonsuito PelenioTani Gomez nbsp Water Polo Men s team78 nbsp Silver Aldonsito Aldanete nbsp Weightlifting Men s 94kg79 nbsp Silver Margarito Angana nbsp Wrestling Men s 55kg80 nbsp Silver Belinda Lapuente nbsp Wrestling Women s 51 55kg81 nbsp Silver Cherry Matriz nbsp Wrestling Women s 59 63kg82 nbsp Silver Kenneth Lim nbsp Wushu Men s taolu Taijiquan Taijijian83 nbsp Silver Rexel Nganhayna nbsp Wushu Men s sanda 56kg84 nbsp Silver Janice Hung nbsp Wushu Women s taolu Taijiquan Taijijian85 nbsp Silver Jennifer Lagilag nbsp Wushu Women s sanda 45kgBronze Edit No Medal Name Sport Event1 nbsp Bronze Marvin Cordero nbsp Archery Men s individual recurve2 nbsp Bronze Rachelle Anne Cabral nbsp Archery Women s individual recurve3 nbsp Bronze John Lozada nbsp Athletics Men s 800m4 nbsp Bronze Rene Herrera nbsp Athletics Men s 1500m5 nbsp Bronze Julius Sermona nbsp Athletics Men s 10000m6 nbsp Bronze Allan Ballester nbsp Athletics Men s Marathon7 nbsp Bronze Emerson Obiena nbsp Athletics Men s pole vault8 nbsp Bronze Dandy Gallenero nbsp Athletics Men s javelin throw9 nbsp Bronze Mary Grace Melgar nbsp Athletics Women s 400m hurdles10 nbsp Bronze Loralie Amahit nbsp Athletics Women s hammer throw11 nbsp Bronze Narcisa Atienza nbsp Athletics Women s Heptathlon12 nbsp Bronze Reynaldo Grandea nbsp Billiards Men s One Cushion Carom13 nbsp Bronze Warlito Parrenas nbsp Boxing Men s Flyweight 51kg14 nbsp Bronze Analiza Crus nbsp Boxing Women s light flyweight 48kg15 nbsp Bronze Norwll Cajes nbsp Canoeing Men s C1 500m16 nbsp Bronze Marvin Amposta nbsp Canoeing Men s K1 500m17 nbsp Bronze Rogelio Antonio Jr nbsp Chess Men s Blitz18 nbsp Bronze Eugenio Torre nbsp Chess Men s Rapid19 nbsp Bronze Catherine Perena nbsp Chess Women s Blitz20 nbsp Bronze Philippines nbsp Cycling Men s 4km Track Racing Sprint21 nbsp Bronze Michael Borja nbsp Cycling Men s Mountain Downhill22 nbsp Bronze Eusedio Quinones nbsp Cycling Men s cross country MTB23 nbsp Bronze Zardo Domenios nbsp Diving Men s 1m springboard24 nbsp Bronze Zardo Domenios nbsp Diving Men s 3m springboard25 nbsp Bronze Juan Ramon Lanza nbsp Equestrian Individual Jumping26 nbsp Bronze Carlo Gian Nocom nbsp Fencing Men s individual Sabre27 nbsp Bronze Ramil Endriano nbsp Fencing Men s individual Foil28 nbsp Bronze Avelino Victorino Jr nbsp Fencing Men s individual Epee29 nbsp Bronze Ma Wendylene MendozaJocelyn NavalJoanna FranquelliLenita Reyes nbsp Fencing Women s team sabre30 nbsp Bronze Ma Wendylene MendozaVeena Tessa NuestroMichelle MancenidoLenita Reyes nbsp Fencing Women s team Foil31 nbsp Bronze Melly Joyce AngelesMary Catherine KongHarlene OrendainMichelle Mancenido nbsp Fencing Women s team Epee32 nbsp Bronze Al RamirezBrydon SyRoel RamirezNeil FaustinoRonnie Ramirez nbsp Gymnastics Men s team All Around33 nbsp Bronze Roel Ramirez nbsp Gymnastics Men s individual all around34 nbsp Bronze Brydon Sy nbsp Gymnastics Parallel Bars35 nbsp Bronze Kaissa Saguisag nbsp Gymnastics Women s vault36 nbsp Bronze Danica Calapatan nbsp Gymnastics Rhythmic Clubs37 nbsp Bronze Danica Calapatan nbsp Gymnastics Rhythmic Rope38 nbsp Bronze Brian Peralta nbsp Gymnastics Men s Aerobic Individual39 nbsp Bronze Franco Teves nbsp Judo Men s 55kg40 nbsp Bronze Daniel Pedro nbsp Judo Men s 60kg41 nbsp Bronze Aristotle Lucero nbsp Judo Men s 66kg42 nbsp Bronze Tomohiko Hoshina nbsp Judo Men s 100kg43 nbsp Bronze Elmarie Malasan nbsp Judo Women s 52kg44 nbsp Bronze Esty Gay Liwanen nbsp Judo Women s 63kg45 nbsp Bronze Noel Espinosa nbsp Karate Men s individual Kata46 nbsp Bronze Stephanie Lim nbsp Karate Women s individual Kata47 nbsp Bronze Philippines nbsp Karate Men s team Kata48 nbsp Bronze Junel Perania nbsp Karate Men s kumite 70kg49 nbsp Bronze Joey Pabillore nbsp Karate Men s kumite 75kg50 nbsp Bronze Philippines nbsp Karate Men s team kumite51 nbsp Bronze Mae Eso Soriano nbsp Karate Women s kumite 48kg52 nbsp Bronze Cherli Tugday nbsp Karate Women s kumite 60kg53 nbsp Bronze Gretchen Malalad nbsp Karate Women s kumite Open Weight54 nbsp Bronze Reynaldo SamiaAngelo MoralesHerminio Dagpin nbsp Lawn bowls Men s triples55 nbsp Bronze Ronalyn GreenlessAmy Gardoce nbsp Lawn bowls Women s pairs56 nbsp Bronze Reynold Tresmonte nbsp Muay Thai Men s Featherweight Combat 54 57kg57 nbsp Bronze Ameraida AsmadCarla ArangDonabel Galera nbsp Pencak Silat Women s Art Team58 nbsp Bronze Jul Omar Abdulhakim nbsp Pencak Silat Men s Combat Class A 45 50kg59 nbsp Bronze Adzhar Abdurazad nbsp Pencak Silat Men s Combat Class C 55 60kg60 span, wikipedia, wiki, book, books, library, article, read, download, free, free download, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, picture, music, song, movie, book, game, games. |