Wales at the 2018 Commonwealth Games
Wales competed at the 2018 Commonwealth Games in Gold Coast, Australia, from April 4 to April 15, 2018.[1] It is Wales's 21st appearance at the Commonwealth Games, having competed at every Games since their inception in 1930.
Wales at the 2018 Commonwealth Games | |
---|---|
CGF code | WAL |
CGA | Commonwealth Games Wales |
Website | teamwales |
in Gold Coast, Australia | |
Competitors | 213 in 16 sports |
Flag bearer | Jazz Carlin (opening) |
Medals Ranked 7th |
|
Commonwealth Games appearances (overview) | |
Swimmer Jazz Carlin was the country's flag bearer during the opening ceremony.[2]
Competitors
The following is the list of number of competitors participating at the Games per sport/discipline.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Athletics | 14 | 12 | 26 |
Boxing | 4 | 3 | 7 |
Cycling | 15 | 6 | 21 |
Diving | 1 | 0 | 1 |
Gymnastics | 5 | 8 | 13 |
Hockey | 18 | 18 | 36 |
Lawn Bowls | 10 | 7 | 17 |
Netball | — | 12 | 12 |
Rugby Sevens | 13 | 12 | 25 |
Shooting | 8 | 3 | 11 |
Squash | 2 | 2 | 4 |
Swimming | 5 | 9 | 14 |
Table Tennis | 1 | 3 | 4 |
Triathlon | 2 | 2 | 4 |
Weightlifting | 8 | 8 | 16 |
Wrestling | 2 | 0 | 2 |
Total | 108 | 105 | 213 |
Medallists
Athletics
Team Wales announced its provisional squad of athletes on 27 November 2017[3] and 24 January 2018.[4] The current 27-strong squad of 14 men and 13 women is correct as of 12 March 2018.[5][6][7] However, only 12 women competed.
- Men
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
James Ledger | 100 m (T12) | 11.77 | 3 | — | Did not advance | ||
Rhys Jones | 100 m (T38) | — | 11.87 | 7 | |||
Morgan Jones | 100 m (T47) | — | 11.93 | 4 | |||
Rowan Axe | 1500 m | 3:49.89 | 8 | — | Did not advance | ||
Tom Marshall | 3:50.95 | 8 | — | Did not advance | |||
David Omoregie | 110 m hurdles | 14.20 | 7 | — | Did not advance | ||
Dai Greene | 400 m hurdles | Withdrew | |||||
Jonathan Hopkins | 3000 m steeplechase | — | 8:34.12 | 6 | |||
Ieuan Thomas | — | 8:40.02 | 7 | ||||
Andrew Davies | Marathon | — | 2:26:05 | 11 | |||
Josh Griffiths | — | 2:37:10 | 15 |
- Field events
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Distance | Rank | ||
Osian Jones | Hammer throw | 70.14 | 7 |
- Combined events – Decathlon
Athlete | Event | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ben Gregory | Result | 11.60 | 6.94 | 12.80 | 1.89 | 50.31 | 15.16 | 38.85 | 4.80 | 57.30 | 4:30.57 | 7449 | 7 |
Points | 732 | 799 | 655 | 705 | 800 | 830 | 641 | 849 | 697 | 741 | |||
Curtis Mathews | Result | 11.39 | 6.89 | NM | 1.89 | DNS | DNF | ||||||
Points | 776 | 788 | 0 | 705 |
- Women
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Olivia Breen | 100 m (T38) | — | 13.35 | ||
Melissa Courtney | 1500 m | 4:06.63 | 4 Q | 4:03.44 | |
5000 m | — | 15:46.60 | 9 | ||
Jennifer-Louise Nesbitt | 10000 m | — | 32:58.14 | 17 | |
Caryl Granville | 100 m hurdles | 13.98 | 6 | Did not advance | |
400 m hurdles | 59.28 | 8 | Did not advance | ||
Caryl Jones | Marathon | — | 2:43:58 | 8 | |
Elinor Kirk | — | 2:57:01 | 15 | ||
Bethan Davies | 20 km walk | — | 1:36:08 | ||
Heather Lewis | — | 1:41:45 | 7 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Sally Peake | Pole vault | — | 4.30 | 10 | |
Rebecca Chapman | Long jump | 6.02 | 15 | Did not advance | |
Olivia Breen | Long jump (T38) | — | 4.86 GR | ||
Carys Parry | Hammer throw | — | 61.58 | 6 | |
Hollie Arnold | Javelin throw (F46) | — | 44.43 WR |
Boxing
Team Wales announced its squad of 7 boxers (4 men and 3 women) on 24 January 2018.[4]
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Mickey McDonagh | −60 kg | Bye | Mohlerepe (LES) W 5–0 | Katua (PNG) W 5–0 | Garside (AUS) L 2–3 | Did not advance | |
William Edwards | −64 kg | Ryan (ANT) W 5–0 | Silungwe (ZAM) L 0–5 | Did not advance | |||
Kyran Jones | −75 kg | Donnelly (NIR) L 1–4 | Did not advance | ||||
Sammy Lee | −81 kg | — | Bye | Simbwa (UGA) W 3–1 | Waterman (AUS) W 4–1 | Plodzicki-Faoagali (SAM) W 5–0 |
- Women
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Lynsey Holdaway | −48 kg | Bye | O'Hara (NIR) L 2–3 | Did not advance | ||
Rosie Eccles | −69 kg | Azangue (CMR) W 4–1 | Maka (TGA) W 5–0 | Scott (AUS) W 4–1 | Ryan (ENG) L 2–3 | |
Lauren Price | −75 kg | Bye | Gramane (MOZ) W 5–0 | Thibeault (CAN) W 5–0 | Parker (AUS) W 4–1 |
Cycling
Team Wales announced the selection of para-cyclist James Ball on 29 November 2017.[8]
Most of the 21-strong squad of 15 men and 6 women was made public on 24 January 2018,[4] with Pete Mitchell confirmed as a para-cycling pilot on 1 February 2018.[9]
Road
- Men
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Rhys Britton | Road race | DNF | |
Dylan Kerfoot-Robson | 3:59:35 | 31 | |
Peter Kibble | 3:59:39 | 41 | |
Jon Mould | 3:57:01 | ||
Luke Rowe | 3:57:54 | 14 | |
Peter Kibble | Time trial | 52:55.24 | 15 |
- Women
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Elinor Barker | Road race | 3:02:25 | 7 |
Megan Barker | 3:08:16 | 27 | |
Hayley Jones | DNF | ||
Dani Rowe | 3:02:18 | ||
Manon Lloyd | DNF | ||
Jessica Roberts | DNF |
Track
- Sprint
Athlete | Event | Qualification | Round 1 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time | Opposition Time | Opposition Time | Opposition Time | Rank | ||
Lewis Oliva | Men's sprint | 9.737 | 8 Q | Barrette (CAN) W | Sahrom (MAS) L, L | Did not advance | ||
James Ball Peter Mitchell (pilot) | Men's tandem sprint B | 10.022 | 2 Q | — | Rizan Rasol (pilot) (MAS) W, W | Fachie Rotherham (pilot) (SCO) L, L | ||
Eleanor Coster | Women's sprint | 11.533 | 14 Q | Hansen (NZL) L | Did not advance | |||
Rachel James | 11.039 | 6 Q | Mustapa (MAS) L | Did not advance | ||||
Eleanor Coster Rachel James | Women's team sprint | 34.413 | 4 QB | — | England (ENG) L 34.415 | 4 |
- Keirin
Athlete | Event | Round 1 | Repechage | Semifinals | Final |
---|---|---|---|---|---|
Lewis Oliva | Men's keirin | 3 R | 1 Q | 3 Q | |
Eleanor Coster | Women's keirin | 3 R | 5 | Did not advance | |
Rachel James | 4 R | 2 Q | 5 | 9 |
- Time trial
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Lewis Oliva | Men's time trial | 1:02.198 | 13 |
Ethan Vernon | 1:02.935 | 16 | |
James Ball Peter Mitchell (pilot) | Men's tandem time trial B | 1:00.900 | |
Eleanor Coster | Women's time trial | 35.700 | 11 |
Ciara Horne | 37.388 | 16 | |
Rachel James | 34.780 | 7 |
- Pursuit
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opponent Results | Rank | ||
Samuel Harrison | Men's pursuit | 4:19.429 | 10 | Did not advance | |
Ethan Vernon | 4:27.548 | 17 | Did not advance | ||
Rhys Britton Samuel Harrison Joe Holt Zachery May Ethan Vernon | Men's team pursuit | 4:01.489 | 4 QB | Canada (CAN) L 4:01.362 | 4 |
Ciara Horne | Women's pursuit | 3:35.153 | 8 | Did not advance | |
Hayley Jones | 3:37.658 | 15 | Did not advance | ||
Jessica Roberts | 3:37.625 | 14 | Did not advance | ||
Megan Barker Ciara Horne Hayley Jones Manon Lloyd Jessica Roberts | Women's team pursuit | 4:24.825 | 5 | Did not advance |
- Points race
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Samuel Harrison | Men's point race | 25 | 2 Q | 0 | 19 |
Joe Holt | 27 | 3 Q | 6 | 13 | |
Jon Mould | 7 | 8 Q | 45 | 7 | |
Elinor Barker | Women's points race | — | 40 | ||
Dani Rowe | — | 1 | 14 | ||
Jessica Roberts | — | 3 | 12 |
- Scratch race
Athlete | Event | Qualification | Final |
---|---|---|---|
Rhys Britton | Men's scratch race | 8 Q | 14 |
Joe Holt | 5 Q | 16 | |
Jon Mould | 5 Q | 9 | |
Elinor Barker | Women's scratch race | — | 12 |
Megan Barker | — | 11 | |
Manon Lloyd | — | 9 |
Mountain bike
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Dylan Kerfoot-Robson | Men's cross-country | 1:26:37 | 11 |
Diving
On 24 January 2018, it was announced that Aidan Heslop will be the first diver in 20 years to represent Wales at the Commonwealth Games.[10]
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Aidan Heslop | 3 m springboard | 352.80 | 11 Q | 285.15 | 12 |
10 m platform | 385.10 | 5 Q | 395.95 | 6 |
Gymnastics
Team Wales announced its squad of 13 gymnasts (5 men and 8 women) on 23 February 2018.[11]
Artistic
- Men
- Team Final & Individual Qualification
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Joshua Cook | Team | 12.050 | 13.100 | 13.850 | 12.300 | 75.950 | 17 Q | ||
Jac Davies | 13.850 | 14.350 | — | 13.100 | — | — | |||
Benjamin Eyre | 13.700 | 12.100 | 13.075 | 73.500 | 22 | ||||
Iwan Mepham | — | 12.500 | — | 13.775 | 12.850 | — | |||
Clinton Purnell | 12.900 | 12.875 | 13.800 | 12.700 | 12.500 | 76.625 | 14 Q | ||
Total | 40.450 | 38.500 | 38.475 | 40.750 | 38.775 | 38.425 | 235.375 | 7 |
- Individual Finals
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Joshua Cook | All-around | 13.450 | 12.100 | 13.050 | 13.800 | 12.550 | 12.200 | 77.150 | 13 |
Jac Davies | Floor | 12.800 | — | 12.800 | 7 | ||||
Pommel horse | — | 14.233 | — | 14.233 | 4 | ||||
Iwan Mepham | Parallel bars | — | 12.366 | — | 12.366 | 8 | |||
Clinton Purnell | All-around | Withdrew |
- Women
- Team Final & Individual Qualification
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
V | UB | BB | F | ||||
Latalia Bevan | Team | 13.400 | 12.900 | 12.750 | 13.000 | 52.050 | 7 Q |
Holly Jones | 13.850 | — | — | ||||
Maisie Methuen | 13.150 | 13.250 | 12.600 | 52.300 | 6 Q | ||
Jolie Ruckley | — | 12.050 | — | — | |||
Emily Thomas | 13.525 | 12.500 | 13.000 | 50.975 | 9 | ||
Total | 40.775 | 38.100 | 38.500 | 38.600 | 155.975 | 4 |
- Individual Finals
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
V | UB | BB | F | ||||
Latalia Bevan | All-around | 13.700 | 12.800 | 12.750 | 13.300 | 52.550 | 6 |
Uneven bars | — | 10.500 | — | 10.500 | 8 | ||
Balance beam | — | 10.700 | — | 10.700 | 8 | ||
Floor | — | 13.300 | 13.300 | ||||
Holly Jones | Vault | 13.816 | — | 13.816 | 4 | ||
Maisie Methuen | All-around | 13.600 | 12.900 | 13.300 | 12.750 | 52.550 | 7 |
Uneven bars | — | 12.775 | — | 12.775 | 7 | ||
Balance beam | — | 12.266 | — | 12.266 | 7 | ||
Emily Thomas | Floor | — | 12.866 | 12.866 | 6 |
Rhythmic
- Team Final & Individual Qualification
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Hoop | Ball | Clubs | Ribbon | ||||
Laura Halford | Team | 13.600 | 12.800 | 11.450 | 11.750 | 49.950 | 4 Q |
Abigail Hanford | 7.700 | 8.650 | 28.100 | 25 | |||
Gemma Frizelle | 13.400 | 11.400 | 9.150 | 10.350 | 44.300 | 15 Q | |
Total | 34.700 | 24.200 | 29.250 | 22.100 | 110.250 | 5 |
- Individual Finals
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Hoop | Ball | Clubs | Ribbon | ||||
Laura Halford | All-around | 12.450 | 13.300 | 13.300 | 11.600 | 50.650 | 5 |
Hoop | 14.000 | — | 14.000 | ||||
Ball | — | 12.700 | — | 12.700 | 4 | ||
Ribbon | — | 11.900 | 11.900 | 4 | |||
Gemma Frizelle | All-around | 11.000 | 11.650 | 9.275 | 11.200 | 43.125 | 12 |
Hoop | 11.300 | — | 11.300 | 8 |
Hockey
Wales qualified both men's and women's teams by placing in the top nine (excluding the host nation, Australia) among Commonwealth nations in the FIH World Rankings as of 31 October 2017. Each team consists of 18 players for a total of 36.[12]
Both teams were announced on 1 March 2018.[13]
Men's tournament
- Roster
- Lewis Prosser
- Luke Hawker
- David Kettle
- James Fortnam
- Jacob Draper
- Dale Hutchinson
- Rhys Gowman
- Daniel Kyriakides
- James Kyriakides
- Alf Dinnie
- Ben Francis
- Gareth Furlong
- Hywel Jones
- Rupert Shipperley
- Jonny Gooch
- Steve Kelly
- Owain Dolan Gray
- James Carson
- Pool B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | India | 4 | 3 | 1 | 0 | 12 | 9 | +3 | 10 | Advance to Semi-finals |
2 | England | 4 | 2 | 1 | 1 | 15 | 8 | +7 | 7 | |
3 | Malaysia | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 10 | −5 | 4 | 5th–6th place match |
4 | Pakistan | 4 | 0 | 4 | 0 | 6 | 6 | 0 | 4 | 7th–8th place match |
5 | Wales | 4 | 0 | 1 | 3 | 6 | 11 | −5 | 1 | 9th–10th place match |
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.
|
|
|
|
- 9th–10th place match
|
Women's tournament
- Roster
- Leah Wilkinson
- Sian French
- Rose Thomas
- Ella Jackson
- Julie Whiting
- Natasha Marke-Jones
- Sophie Clayton
- Sarah Jones
- Lisa Daley
- Phoebe Richards
- Tina Evans
- Dannielle Jordan
- Eloise Laity
- Beth Bingham
- Izzie Howell
- Delyth Thomas
- Xenna Hughes
- Jo Westwood
- Pool B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 3 | +8 | 9 | Advance to Semi-finals |
2 | India | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 9 | |
3 | South Africa | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | −1 | 4 | 5th–6th place match |
4 | Malaysia | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 8 | −5 | 4 | 7th–8th place match |
5 | Wales | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 10 | −6 | 3 | 9th–10th place match |
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.
|
|
|
- 9th–10th place match
Lawn bowls
Team Wales announced its squad of 17 lawn bowlers and directors (10 men and 7 women) in two tranches.
The first tranche of 7 participants was announced on 29 November 2017;[8] the second tranche of 10 participants was announced on 24 January 2018.[4]
- Men
Athlete | Event | Group Stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Daniel Salmon | Singles | Jones (NFI) W 21–13 | Breitenbach (RSA) L 15–21 | Aquilina (MLT) W 21–18 | Paniani (COK) W 21–17 | Wilson (AUS) L 16–21 | 3 | Did not advance | 10 | ||
Daniel Salmon Marc Wyatt | Pairs | Isle of Man (IOM) W 22–11 | South Africa (RSA) L 15–17 | Jamaica (JAM) W 33–4 | Northern Ireland (NIR) W 27–8 | — | 2 Q | New Zealand (NZL) W 20–7 | Cook Islands (COK) W 21–14 | Scotland (SCO) W 12–10 | |
Steve Harris Ross Owen Jonathan Tomlinson | Triples | India (IND) W 23–9 | South Africa (RSA) W 22–6 | Papua New Guinea (PNG) W 27–10 | England (ENG) L 16–17 | — | 2 Q | Scotland (SCO) L 13–15 | Did not advance | 6 | |
Steve Harris Ross Owen Jonathan Tomlinson Marc Wyatt | Fours | Papua New Guinea (PNG) W 13–10 | Canada (CAN) W 23–10 | Cook Islands (COK) W 14–4 | New Zealand (NZL) L 10–11 | — | 2 Q | India (IND) W 17–15 | Australia (AUS) L 5–15 | England (ENG) L 9–15 | 4 |
- Women
Athlete | Event | Group Stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Laura Daniels | Singles | Beere (GUE) W 21–15 | Matali (BRU) W 21–10 | Macdonald (JER) W 21–11 | Brown (SCO) L 13–21 | 2 Q | Anderson (NFI) W 21–13 | McKerihen (CAN) W 21–13 | Edwards (NZL) L 17–21 | |
Laura Daniels Jess Sims | Pairs | India (IND) L 16–20 | Jersey (JER) W 22–14 | Northern Ireland (NIR) W 18–13 | South Africa (RSA) L 17–23 | 4 | Did not advance | 13 | ||
Anwen Butten Caroline Taylor Emma Woodcock | Triples | Jersey (JER) W 18–7 | Zambia (ZAM) W 23–20 | Namibia (NAM) W 15–14 | New Zealand (NZL) L 15–19 | 2 Q | England (ENG) L 11–16 | Did not advance | 7 | |
Anwen Butten Jess Sims Caroline Taylor Emma Woodcock | Fours | Canada (CAN) L 11–25 | Niue (NIU) W 30–7 | Scotland (SCO) L 10–22 | — | 3 | Did not advance | 12 |
- Para-sport
Athlete | Event | Group Stage | Semifinal | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Gilbert Miles (directed by Byron John) Julie Thomas (directed by John Wilson) | Pairs | New Zealand (NZL) L 11–14 | Scotland (SCO) W 13–7 | England (ENG) W 21–11 | Australia (AUS) L 6–18 | South Africa (RSA) L 8–11 | 4 Q | South Africa (RSA) L 9–11 | Scotland (SCO) W 13–12 | |
Jonathan Hubbard Raymond Lillycrop Pauline Wilson | Triples | New Zealand (NZL) L 5–26 | Scotland (SCO) L 4–27 | South Africa (RSA) L 4–21 | Australia (AUS) L 12–22 | England (ENG) W 15–13 | 6 | Did not advance | 6 |
Netball
Wales qualified a netball team by virtue of being ranked in the top 11 (excluding the host nation, Australia) of the INF World Rankings on July 1, 2017.[14][15][16]
The following is the Wales roster in the netball tournament of the 2018 Commonwealth Games. It was announced on 1 March 2018. [17][18]
Wales national netball team – 2018 Commonwealth Games roster | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Julie Hoornweg
|
- Pool B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 5 | 5 | 0 | 0 | 342 | 202 | +140 | 10 | Semi-finals |
2 | New Zealand | 5 | 3 | 0 | 2 | 292 | 235 | +57 | 6 | |
3 | Uganda | 5 | 3 | 0 | 2 | 287 | 248 | +39 | 6 | Classification matches |
4 | Malawi | 5 | 3 | 0 | 2 | 277 | 284 | −7 | 6 | |
5 | Scotland | 5 | 1 | 0 | 4 | 195 | 289 | −94 | 2 | |
6 | Wales | 5 | 0 | 0 | 5 | 215 | 350 | −135 | 0 |
6 April 2018 13:00 | Report | Wales | 44–70 | New Zealand | Gold Coast Convention and Exhibition Centre Umpires: Theresa Prince Jackie Mizon Reserve umpire: Joshua Bowring | |
Moseley 21/30 (70%) Lewis 21/31 (68%) Llewelyn 1/1 (100%) Rowe 1/2 (50%) | Selby-Rickit 28/31 (90%) Folau 19/23 (83%) Ekenasio 13/17 (76%) Mes 10/14 (71%) |
7 April 2018 18:30 | Report | Scotland | 51–47 | Wales | Gold Coast Convention and Exhibition Centre Umpires: Helen George Angela Armstrong-Lush Reserve umpire: Marc Henning | |
Goodwin 38/45 (84%) Gallagher 13/14 (93%) | Lewis 39/48 (81%) Moseley 5/8 (63%) Llewelyn 3/3 (100%) |
9 April 2018 13:00 | Report | England | 85–31 | Wales | Gold Coast Convention and Exhibition Centre Umpires: Helen George Theresa Prince Reserve umpire: Lisa McPhail | |
Housby 34/36 (94%) Harten 26/32 (81%) Haythornthwaite 13/14 (93%) Corbin 12/14 (86%) | Lewis 22/28 (79%) Rowe 5/6 (83%) Moseley 4/6 (67%) |
10 April 2018 20:30 | Report | Wales | 40–76 | Uganda | Gold Coast Convention and Exhibition Centre Umpires: Marc Henning Joshua Bowring Reserve umpire: Angela Armstrong-Lush | |
Lewis 34/42 (81%) Rowe 6/7 (86%) Llewelyn 0/1 (0%) | Proscovia 56/63 (89%) Nanyonga 20/24 (83%) |
11 April 2018 19:00 | Report | Malawi | 68–53 | Wales | Gold Coast Convention and Exhibition Centre Umpires: Joshua Bowring Jono Bredin Reserve umpire: Jackie Mizon | |
Kumwenda 47/50 (94%) Chimaliro 18/18 (100%) Simtowe 3/4 (75%) | Lewis 41/53 (77%) Llewlyn 9/10 (90%) Moseley 3/5 (60%) |
- Eleventh place match
12 April 2018 16:00 | Report | Fiji | 32–81 | Wales | Gold Coast Convention and Exhibition Centre Umpires: Angela Armstrong-Lush Kate Stephenson Reserve umpire: Lisa McPhail | |
Cirikisuva 10/12 (83%) Waqa 9/12 (75%) M. Rusivakula 7/10 (70%) U. Rusivakula 6/6 (100%) | Lewis 35/39 (90%) Rowe 25/26 (96%) Moseley 12/12 (100%) Llewelyn 9/12 (75%) |
Rugby sevens
Wales qualified a team of 12 men by being among the top nine ranked nations from the Commonwealth in the 2016–17 World Rugby Sevens Series ranking.[19] In addition, they qualified a team of 12 women by being the top ranked Commonwealth nation in the 2017 Rugby Europe Women's Sevens Grand Prix among those not already qualified though the 2016–17 World Rugby Women's Sevens Series ranking.[19] During the tournament, Harri Millard replaced the injured Morgan Williams.
The women's team was announced on 12 March 2018,[20] followed by the men's team on 19 March 2018.[21]
Men's tournament
- Squad
- Luke Treharne
- Ethan Davies
- Morgan Williams
- James Benjamin
- Angus O'Brien
- Adam Thomas
- Luke Morgan
- Justin Tipuric
- Owen Jenkins
- Hallam Amos
- Benjamin Roach
- Tom Williams
- Harri Millard
- Pool D
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fiji | 3 | 3 | 0 | 0 | 138 | 22 | +116 | 9 | Semi-finals |
2 | Wales | 3 | 2 | 0 | 1 | 90 | 38 | +52 | 7 | Classification semi-finals |
3 | Uganda | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 95 | −57 | 5 | |
4 | Sri Lanka | 3 | 0 | 0 | 3 | 27 | 138 | −111 | 3 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
14 April 2018 10:59 |
Wales | 31–5 | Uganda |
Try: Jenkins 1' m Morgan 3' m Williams 8' c Treharne 9' c Amos 14' c Con: O'Brien (1/3) 9' Davies (2/2) 10', 14' | (Gold Coast 2018) | Try: Odongo 11' m Con: Wokorach (0/1) |
Robina Stadium, Gold Coast Referee: Richard Haughton (England) |
14 April 2018 17:31 |
Wales | 42–12 | Sri Lanka |
Try: Roach (2) 3' c, 12' c Thomas 4' c Williams 6' c Jenkins 7' c Davies 13' c Con: Davies (6/6) 3', 4', 6', 7', 12', 14' | (Gold Coast 2018) | Try: Wijekoon 1' c Sooriyabandara 9' m Con: Ratwatte (1/2) 1' |
Robina Stadium, Gold Coast Referee: Tevita Rokovereni (Fiji) |
14 April 2018 21:33 |
Robina Stadium, Gold Coast Referee: Sam Grove-White (Scotland) |
- Classification semi-finals
15 April 2018 10:37 |
Scotland | 19–12 | Wales |
Try: Horne (2) 3' c, 6' c Farndale 11' m Con: Horne (2/3) 4', 6' | (Gold Coast 2018) | Try: Morgan (2) 2' m, 8' c Con: Davies (1/2) 8' |
Robina Stadium, Gold Coast Referee: Jordan Way (Australia) |
- Match for seventh place
15 April 2018 13:11 |
Kenya | 24–28 | Wales |
Try: Ambaka (2) 1' c, 9' m Odhiambo (2) 7' c, 14' Con: Agero (2/3) 2', 7' | (Gold Coast 2018) | Try: Williams (2) 1' c, 4' c Morgan 10' c Treharne 12' c Con: Davies (2/2) 1', 4' O'Brien (2/2) 10', 12' |
Robina Stadium, Gold Coast Referee: Richard Haughton (England) |
Women's tournament
- Squad
- Sinead Breeze
- Laurie Harries
- Sioned Harries
- Hannah Jones
- Jasmine Joyce
- Bethan Lewis
- Lucy Packer
- Kayleigh Powell
- Shona Powell-Hughes
- Gemma Rowland
- Elinor Snowsill
- Sian Williams
- Pool B
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 3 | 3 | 0 | 0 | 80 | 27 | +53 | 9 | Semi-finals |
2 | England | 3 | 2 | 0 | 1 | 74 | 34 | +40 | 7 | |
3 | Fiji | 3 | 1 | 0 | 2 | 44 | 41 | +3 | 5 | Classification semi-finals |
4 | Wales | 3 | 0 | 0 | 3 | 12 | 108 | −96 | 3 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
13 April 2018 17:37 |
Australia | 34–5 | Wales |
Try: Tonegato 1' m Pelite 2' c Green (2) 6' m, 8' m Williams 7' m du Toit 12' c Con: Sykes (2/6) 3', 13' | (Gold Coast 2018) | Try: Joyce 10' m Con: Snowsill (0/1) |
Robina Stadium, Gold Coast Referee: Rebecca Mahoney (New Zealand) |
13 April 2018 19:55 |
Fiji | 29–7 | Wales |
Try: Tinai (3) 1' c, 5' c, 8' m Riwai 3' m Naimasi 10' m Con: Tinai (2/4) 1', 5' Riwai (0/1) | (Gold Coast 2018) | Try: Joyce 13' c Con: Packer (1/1) 13' |
Robina Stadium, Gold Coast Referee: Rose LaBreche (Canada) |
13 April 2018 18:59 |
England | 45–0 | Wales |
Try: Fleming 1' c Hunt (2) 2' c, 6' m Scarratt 4' c Scott 8' c Wilson-Hardy (2) 9' m, 14' c Con: Hunt (3/5) 1', 2', 4' Scott (2/2) 8', 14' | (Gold Coast 2018) | Cards: Powell Hughes 12' to 14' |
Robina Stadium, Gold Coast Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa) |
- Classification semi-finals
15 April 2018 | Kenya | 14–12 | Wales | Gold Coast | |
9:53 |
- Match for seventh place
15 April 2018 | South Africa | 14–19 | Wales | Gold Coast | |
12:27 |
Shooting
Team Wales announced its squad of 11 shooters (8 men and 3 women) on 24 January 2018.[4]
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Craig Auden | 10 metre air pistol | 551–11x | 15 | Did not advance | |
Michael Bamsey | 50 metre rifle 3 positions | 1145–40x | 9 | Did not advance | |
50 metre rifle prone | 604.8 | 18 | Did not advance | ||
10 metre air rifle | 617.3 | 5 Q | 183.1 | 5 | |
Jonathan Davis | Trap | 105 | 26 | Did not advance | |
Ben Llewellin | Skeet | 122+4 | 2 Q | 56 | |
David Phelps | 50 metre rifle prone | 613.7 | 7 Q | 248.8 FGR | |
Michael Wixey | Trap | 120 | 1 Q | 46 GR |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Sian Corish | 50 metre rifle 3 positions | 572 | 9 | Did not advance | |
10 metre air rifle | 409.6 | 8 Q | 160.2 | 6 | |
Coral Kennerley | 10 metre air pistol | 374–7x | 7 Q | 174.0 | 5 |
Sarah Wixey | Trap | 69+2 | 1 Q | 28 |
- Open
Athlete | Event | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Overall | Rank | ||
Gareth Morris | Queen's prize individual | 103–13v | 15 | 148–17v | 13 | 148–15v | 4 | 399–45v | 10 |
Chris Watson | 103–8v | 20 | 147–14v | 17 | 147–13v | 11 | 397–35v | 16 | |
Gareth Morris Chris Watson | Queen's prize pairs | 297–34v | 6 | 285–24v | 1 | — | 582–58v |
Squash
Team Wales announced its squad of 4 players (2 men and 2 women) on 24 January 2018.[4]
- Singles
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Joel Makin (11) | Men's singles | Pala (FIJ) W 3–0 | Franklin (BER) W 3–0 | Binnie (JAM) W 3–0 | Clyne (SCO) W 3–2 | Coll (NZL) L 2–3 | Adnan (MAS) L 2–3 | 4 |
Peter Creed (15) | Walters (JAM) L 1–3 | Did not advance | ||||||
Tesni Evans (6) | Women's singles | Bye | Fernandes (GUY) W 3–0 | Azman (MAS) W 3–1 | Massaro (ENG) W 3–1 | Perry (ENG) L 0–3 | David (MAS) W 3–1 | |
Deon Saffery | Zafar (PAK) W 3–0 | King (NZL) L 0–3 | Did not advance |
- Doubles
Athlete | Event | Group stage | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Peter Creed Joel Makin | Men's doubles | Sierra Leone (SLE) W 2–0 WO | India (IND) L 1–2 | — | 2 Q | Australia (AUS) L 0–2 | Did not advance | |||
Tesni Evans Deon Saffery | Women's doubles | Malta (MLT) W 2–0 | India (IND) L 1–2 | Pakistan (PAK) W 2–0 | 2 Q | — | Australia (AUS) L 1–2 | Did not advance | ||
Tesni Evans Peter Creed | Mixed doubles | Kenya (KEN) W 2–0 | Cayman Islands (CAY) W 2–0 | — | 1 Q | Pakistan (PAK) W 2–0 | India (IND) L 0–2 | Did not advance |
Swimming
Team Wales announced the selection of two para-swimmers on 20 December 2017.[22] The remainder of its 14-strong squad of 5 men and 9 women was made public on 24 January 2018.[4]
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Calum Jarvis | 100 m freestyle | 49.65 | =10 Q | 49.77 | 13 | Did not advance | |
200 m freestyle | 1:47.08 | 3 Q | — | 1:46.53 | 5 | ||
Alex Rosser | 200 m freestyle S14 | 2:07.34 | 6 Q | — | 2:05.60 | 6 | |
Jack Thomas | 2:03.17 | 5 Q | — | 2:05.38 | 5 | ||
Daniel Jervis | 400 m freestyle | 3:48.18 | 2 Q | — | 3:48.08 | 4 | |
1500 m freestyle | — | 14:48.67 | |||||
Xavier Castelli | 50 m backstroke | 25.91 | 6 Q | 25.74 | 7 Q | 25.44 | 4 |
100 m backstroke | 55.51 | 8 Q | 55.13 | 8 Q | 54.60 | 5 | |
200 m backstroke | 2:00.08 | 7 Q | — | 1:59.27 | 8 | ||
Calum Jarvis | 100 m butterfly | 54.26 | 10 Q | 53.33 | 5 Q | 53.36 | 7 |
Xavier Castelli | 200 m individual medley | 2:00.97 | 7 Q | — | 2:01.49 | 8 |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Kathryn Greenslade | 100 m freestyle | DNS | Did not advance | ||||
Kathryn Greenslade | 200 m freestyle | 1:59.66 | 9 | — | Did not advance | ||
Ellena Jones | 2:01.47 | 11 | — | Did not advance | |||
Ellena Jones | 400 m freestyle | 4:18.92 | 13 | — | Did not advance | ||
Jazmin Carlin | 800 m freestyle | 8:36.52 | 4 Q | — | 8:37.45 | 6 | |
Ellena Jones | 8:43.89 | 7 Q | — | 8:43.94 | 7 | ||
Georgia Davies | 50 m backstroke | 27.91 | 2 Q | 27.86 | 1 Q | 27.90 | wales, 2018, commonwealth, games, wales, competed, 2018, commonwealth, games, gold, coast, australia, from, april, april, 2018, wales, 21st, appearance, commonwealth, games, having, competed, every, games, since, their, inception, 1930, wales, the2018, commonw. Wales competed at the 2018 Commonwealth Games in Gold Coast Australia from April 4 to April 15 2018 1 It is Wales s 21st appearance at the Commonwealth Games having competed at every Games since their inception in 1930 Wales at the2018 Commonwealth GamesFlag of WalesCGF codeWALCGACommonwealth Games WalesWebsiteteamwales wbr cymru wbr en wbr in Gold Coast AustraliaCompetitors213 in 16 sportsFlag bearerJazz Carlin opening MedalsRanked 7thGold 10 Silver 12 Bronze 14 Total 36Commonwealth Games appearances overview 1930193419381950195419581962196619701974197819821986199019941998200220062010201420182022Swimmer Jazz Carlin was the country s flag bearer during the opening ceremony 2 Contents 1 Competitors 2 Medallists 3 Athletics 4 Boxing 5 Cycling 5 1 Road 5 2 Track 5 3 Mountain bike 6 Diving 7 Gymnastics 7 1 Artistic 7 2 Rhythmic 8 Hockey 8 1 Men s tournament 8 2 Women s tournament 9 Lawn bowls 10 Netball 11 Rugby sevens 11 1 Men s tournament 11 2 Women s tournament 12 Shooting 13 Squash 14 Swimming 15 Table tennis 16 Triathlon 17 Weightlifting 17 1 Powerlifting 18 Wrestling 19 ReferencesCompetitors EditThe following is the list of number of competitors participating at the Games per sport discipline Sport Men Women TotalAthletics 14 12 26Boxing 4 3 7Cycling 15 6 21Diving 1 0 1Gymnastics 5 8 13Hockey 18 18 36Lawn Bowls 10 7 17Netball 12 12Rugby Sevens 13 12 25Shooting 8 3 11Squash 2 2 4Swimming 5 9 14Table Tennis 1 3 4Triathlon 2 2 4Weightlifting 8 8 16Wrestling 2 0 2Total 108 105 213Medallists EditMedal Name Sport Event Date Gareth Evans Weightlifting Men s 69 kg 6 April 2018 Elinor Barker Cycling Women s points race 7 April 2018 Olivia Breen Athletics Women s long jump T38 8 April 2018 Hollie Arnold Athletics Women s javelin throw F46 9 April 2018 Daniel SalmonMarc Wyatt Lawn bowls Men s pairs 9 April 2018 Alys Thomas Swimming Women s 200 metre butterfly 9 April 2018 David Phelps Shooting Men s 50 metre rifle prone 10 April 2018 Michael Wixey Shooting Men s trap 14 April 2018 Sammy Lee Boxing Men s light heavyweight 14 April 2018 Lauren Price Boxing Women s middleweight 14 April 2018 James BallPeter Mitchell pilot Cycling Men s tandem kilo B 5 April 2018 Lewis Oliva Cycling Men s keirin 6 April 2018 James BallPeter Mitchell pilot Cycling Men s tandem sprint B 7 April 2018 Laura Daniels Lawn bowls Women s singles 8 April 2018 Latalia Bevan Gymnastics Women s floor 9 April 2018 Ben Llewellin Shooting Men s skeet 9 April 2018 Chris WatsonGareth Morris Shooting Queen s Prize pairs 10 April 2018 Daniel Jervis Swimming Men s 1500 metre freestyle 10 April 2018 Laura Halford Gymnastics Women s hoop 13 April 2018 Kane Charig Wrestling Men s freestyle 65 kg 13 April 2018 Rosie Eccles Boxing Women s welterweight 14 April 2018 Jon Mould Cycling Men s road race 14 April 2018 Chloe Tutton Swimming Women s 200 metre breaststroke 7 April 2018 Laura Hughes Weightlifting Women s 75 kg 8 April 2018 Bethan Davies Athletics Women s 20 kilometre walk 8 April 2018 Tesni Evans Squash Women s singles 9 April 2018 Melissa Courtney Athletics Women s 1500 metres 10 April 2018 Georgia Davies Swimming Women s 50 metre backstroke 10 April 2018 Georgia DaviesChloe TuttonAlys ThomasKathryn Greenslade Swimming Women s 4 100 metre medley relay 10 April 2018 Gilbert Miles directed by Byron John Julie Thomas directed by John Wilson Lawn bowls Mixed para sport pairs 11 April 2018 Olivia Breen Athletics Women s 100 metres T38 12 April 2018 Curtis Dodge Wrestling Men s freestyle 74 kg 12 April 2018 Mickey McDonagh Boxing Men s lightweight 13 April 2018 Sarah Wixey Shooting Women s trap 13 April 2018 Dani Rowe Cycling Women s road race 14 April 2018 Joshua Stacey Table tennis Men s TT6 10 singles 14 April 2018 Medals by sportSport TotalAthletics 2 0 3 5Boxing 2 1 1 4Cycling 1 4 1 6Gymnastics 0 2 0 2Lawn bowls 1 1 1 3Shooting 2 2 1 5Squash 0 0 1 1Swimming 1 1 3 5Table tennis 0 0 1 1Weightlifting 1 0 1 2Wrestling 0 1 1 2Total 10 12 14 36 Medals by dayDay Total5 April 0 1 0 16 April 1 1 0 27 April 1 1 1 38 April 1 1 2 49 April 3 2 1 610 April 1 2 3 611 April 0 0 1 112 April 0 0 2 213 April 0 2 2 414 April 3 2 2 7Total 10 12 14 36 Medals by genderGender TotalFemale 5 4 10 19Male 5 8 3 16Mixed 0 0 1 1Total 10 12 14 36Athletics EditMain article Athletics at the 2018 Commonwealth Games Team Wales announced its provisional squad of athletes on 27 November 2017 3 and 24 January 2018 4 The current 27 strong squad of 14 men and 13 women is correct as of 12 March 2018 5 6 7 However only 12 women competed Men Track amp road eventsAthlete Event Heat Semifinal FinalResult Rank Result Rank Result RankJames Ledger 100 m T12 11 77 3 Did not advanceRhys Jones 100 m T38 11 87 7Morgan Jones 100 m T47 11 93 4Rowan Axe 1500 m 3 49 89 8 Did not advanceTom Marshall 3 50 95 8 Did not advanceDavid Omoregie 110 m hurdles 14 20 7 Did not advanceDai Greene 400 m hurdles WithdrewJonathan Hopkins 3000 m steeplechase 8 34 12 6Ieuan Thomas 8 40 02 7Andrew Davies Marathon 2 26 05 11Josh Griffiths 2 37 10 15Field eventsAthlete Event FinalDistance RankOsian Jones Hammer throw 70 14 7Combined events DecathlonAthlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final RankBen Gregory Result 11 60 6 94 12 80 1 89 50 31 15 16 38 85 4 80 57 30 4 30 57 7449 7Points 732 799 655 705 800 830 641 849 697 741Curtis Mathews Result 11 39 6 89 NM 1 89 DNS DNFPoints 776 788 0 705Women Track amp road eventsAthlete Event Heat FinalResult Rank Result RankOlivia Breen 100 m T38 13 35 Melissa Courtney 1500 m 4 06 63 4 Q 4 03 44 5000 m 15 46 60 9Jennifer Louise Nesbitt 10000 m 32 58 14 17Caryl Granville 100 m hurdles 13 98 6 Did not advance400 m hurdles 59 28 8 Did not advanceCaryl Jones Marathon 2 43 58 8Elinor Kirk 2 57 01 15Bethan Davies 20 km walk 1 36 08 Heather Lewis 1 41 45 7Field eventsAthlete Event Qualification FinalDistance Position Distance PositionSally Peake Pole vault 4 30 10Rebecca Chapman Long jump 6 02 15 Did not advanceOlivia Breen Long jump T38 4 86 GR Carys Parry Hammer throw 61 58 6Hollie Arnold Javelin throw F46 44 43 WR Boxing EditMain article Boxing at the 2018 Commonwealth Games Team Wales announced its squad of 7 boxers 4 men and 3 women on 24 January 2018 4 MenAthlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final RankOppositionResult OppositionResult OppositionResult OppositionResult OppositionResultMickey McDonagh 60 kg Bye Mohlerepe LES W 5 0 Katua PNG W 5 0 Garside AUS L 2 3 Did not advance William Edwards 64 kg Ryan ANT W 5 0 Silungwe ZAM L 0 5 Did not advanceKyran Jones 75 kg Donnelly NIR L 1 4 Did not advanceSammy Lee 81 kg Bye Simbwa UGA W 3 1 Waterman AUS W 4 1 Plodzicki Faoagali SAM W 5 0 WomenAthlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final RankOppositionResult OppositionResult OppositionResult OppositionResultLynsey Holdaway 48 kg Bye O Hara NIR L 2 3 Did not advanceRosie Eccles 69 kg Azangue CMR W 4 1 Maka TGA W 5 0 Scott AUS W 4 1 Ryan ENG L 2 3 Lauren Price 75 kg Bye Gramane MOZ W 5 0 Thibeault CAN W 5 0 Parker AUS W 4 1 Cycling EditMain article Cycling at the 2018 Commonwealth Games Team Wales announced the selection of para cyclist James Ball on 29 November 2017 8 Most of the 21 strong squad of 15 men and 6 women was made public on 24 January 2018 4 with Pete Mitchell confirmed as a para cycling pilot on 1 February 2018 9 Road Edit MenAthlete Event Time RankRhys Britton Road race DNFDylan Kerfoot Robson 3 59 35 31Peter Kibble 3 59 39 41Jon Mould 3 57 01 Luke Rowe 3 57 54 14Peter Kibble Time trial 52 55 24 15WomenAthlete Event Time RankElinor Barker Road race 3 02 25 7Megan Barker 3 08 16 27Hayley Jones DNFDani Rowe 3 02 18 Manon Lloyd DNFJessica Roberts DNFTrack Edit SprintAthlete Event Qualification Round 1 Quarterfinals Semifinals FinalTime Rank OppositionTime OppositionTime OppositionTime OppositionTime RankLewis Oliva Men s sprint 9 737 8 Q Barrette CAN W Sahrom MAS L L Did not advanceJames BallPeter Mitchell pilot Men s tandem sprint B 10 022 2 Q RizanRasol pilot MAS W W FachieRotherham pilot SCO L L Eleanor Coster Women s sprint 11 533 14 Q Hansen NZL L Did not advanceRachel James 11 039 6 Q Mustapa MAS L Did not advanceEleanor CosterRachel James Women s team sprint 34 413 4 QB England ENG L 34 415 4KeirinAthlete Event Round 1 Repechage Semifinals FinalLewis Oliva Men s keirin 3 R 1 Q 3 Q Eleanor Coster Women s keirin 3 R 5 Did not advanceRachel James 4 R 2 Q 5 9Time trialAthlete Event Time RankLewis Oliva Men s time trial 1 02 198 13Ethan Vernon 1 02 935 16James BallPeter Mitchell pilot Men s tandem time trial B 1 00 900 Eleanor Coster Women s time trial 35 700 11Ciara Horne 37 388 16Rachel James 34 780 7PursuitAthlete Event Qualification FinalTime Rank OpponentResults RankSamuel Harrison Men s pursuit 4 19 429 10 Did not advanceEthan Vernon 4 27 548 17 Did not advanceRhys BrittonSamuel HarrisonJoe HoltZachery MayEthan Vernon Men s team pursuit 4 01 489 4 QB Canada CAN L 4 01 362 4Ciara Horne Women s pursuit 3 35 153 8 Did not advanceHayley Jones 3 37 658 15 Did not advanceJessica Roberts 3 37 625 14 Did not advanceMegan BarkerCiara HorneHayley JonesManon LloydJessica Roberts Women s team pursuit 4 24 825 5 Did not advancePoints raceAthlete Event Qualification FinalPoints Rank Points RankSamuel Harrison Men s point race 25 2 Q 0 19Joe Holt 27 3 Q 6 13Jon Mould 7 8 Q 45 7Elinor Barker Women s points race 40 Dani Rowe 1 14Jessica Roberts 3 12Scratch raceAthlete Event Qualification FinalRhys Britton Men s scratch race 8 Q 14Joe Holt 5 Q 16Jon Mould 5 Q 9Elinor Barker Women s scratch race 12Megan Barker 11Manon Lloyd 9Mountain bike Edit Athlete Event Time RankDylan Kerfoot Robson Men s cross country 1 26 37 11Diving EditMain article Diving at the 2018 Commonwealth Games On 24 January 2018 it was announced that Aidan Heslop will be the first diver in 20 years to represent Wales at the Commonwealth Games 10 MenAthlete Event Preliminaries FinalPoints Rank Points RankAidan Heslop 3 m springboard 352 80 11 Q 285 15 1210 m platform 385 10 5 Q 395 95 6Gymnastics EditMain article Gymnastics at the 2018 Commonwealth Games Team Wales announced its squad of 13 gymnasts 5 men and 8 women on 23 February 2018 11 Artistic Edit Men Team Final amp Individual QualificationAthlete Event Apparatus Total RankF PH R V PB HBJoshua Cook Team 12 300 12 050 13 100 13 850 12 300 12 350 75 950 17 QJac Davies 13 850 14 350 13 100 Benjamin Eyre 13 700 12 100 12 050 11 375 11 200 13 075 73 500 22Iwan Mepham 12 500 13 775 12 850 Clinton Purnell 12 900 11 850 12 875 13 800 12 700 12 500 76 625 14 QTotal 40 450 38 500 38 475 40 750 38 775 38 425 235 375 7Individual FinalsAthlete Event Apparatus Total RankF PH R V PB HBJoshua Cook All around 13 450 12 100 13 050 13 800 12 550 12 200 77 150 13Jac Davies Floor 12 800 12 800 7Pommel horse 14 233 14 233 4Iwan Mepham Parallel bars 12 366 12 366 8Clinton Purnell All around WithdrewWomen Team Final amp Individual QualificationAthlete Event Apparatus Total RankV UB BB FLatalia Bevan Team 13 400 12 900 12 750 13 000 52 050 7 QHolly Jones 13 850 11 850 Maisie Methuen 13 300 13 150 13 250 12 600 52 300 6 QJolie Ruckley 12 050 12 300 Emily Thomas 13 525 11 950 12 500 13 000 50 975 9Total 40 775 38 100 38 500 38 600 155 975 4Individual FinalsAthlete Event Apparatus Total RankV UB BB FLatalia Bevan All around 13 700 12 800 12 750 13 300 52 550 6Uneven bars 10 500 10 500 8Balance beam 10 700 10 700 8Floor 13 300 13 300 Holly Jones Vault 13 816 13 816 4Maisie Methuen All around 13 600 12 900 13 300 12 750 52 550 7Uneven bars 12 775 12 775 7Balance beam 12 266 12 266 7Emily Thomas Floor 12 866 12 866 6Rhythmic Edit Team Final amp Individual QualificationAthlete Event Apparatus Total RankHoop Ball Clubs RibbonLaura Halford Team 13 600 12 800 11 450 11 750 49 950 4 QAbigail Hanford 7 700 6 850 8 650 4 900 28 100 25Gemma Frizelle 13 400 11 400 9 150 10 350 44 300 15 QTotal 34 700 24 200 29 250 22 100 110 250 5Individual FinalsAthlete Event Apparatus Total RankHoop Ball Clubs RibbonLaura Halford All around 12 450 13 300 13 300 11 600 50 650 5Hoop 14 000 14 000 Ball 12 700 12 700 4Ribbon 11 900 11 900 4Gemma Frizelle All around 11 000 11 650 9 275 11 200 43 125 12Hoop 11 300 11 300 8Hockey EditMain article Hockey at the 2018 Commonwealth Games Wales qualified both men s and women s teams by placing in the top nine excluding the host nation Australia among Commonwealth nations in the FIH World Rankings as of 31 October 2017 Each team consists of 18 players for a total of 36 12 Both teams were announced on 1 March 2018 13 Men s tournament Edit Main article Hockey at the 2018 Commonwealth Games Men s tournament RosterLewis Prosser Luke Hawker David Kettle James Fortnam Jacob Draper Dale Hutchinson Rhys Gowman Daniel Kyriakides James Kyriakides Alf Dinnie Ben Francis Gareth Furlong Hywel Jones Rupert Shipperley Jonny Gooch Steve Kelly Owain Dolan Gray James Carson Pool BPos Teamvte Pld W D L GF GA GD Pts Qualification1 India 4 3 1 0 12 9 3 10 Advance to Semi finals2 England 4 2 1 1 15 8 7 73 Malaysia 4 1 1 2 5 10 5 4 5th 6th place match4 Pakistan 4 0 4 0 6 6 0 4 7th 8th place match5 Wales 4 0 1 3 6 11 5 1 9th 10th place matchSource FIHRules for classification 1 points 2 number of wins 3 goal difference 4 goals scored 5 head to head results 5 April 2018 2018 04 05 19 30vPakistan 1 1 WalesAli 39 Report Shipperley 33 Umpires Sean Rapaport RSA David Sweetman GBR 7 April 2018 2018 04 07 09 30vMalaysia 3 0 WalesFitri 19 van Huizen 36 Faizal 55 ReportUmpires Tim Bond NZL Sean Rapaport RSA 8 April 2018 2018 04 08 19 30vIndia 4 3 WalesD Singh 16 Mand Singh 28 H Singh 57 Sunil 59 Report Furlong 17 45 58 Umpires David Sweetman SCO Tyler Klenk CAN 10 April 2018 2018 04 10 14 30vEngland 3 2 WalesWard 38 49 57 Report Hawker 26 Francis 30 Umpires Eric Koh MAS Ben de Young AUS 9th 10th place match13 April 2018 2018 04 13 08 30vSouth Africa 2 3 WalesCrowe 19 Cassiem 46 Report Furlong 27 Carson 27 59 Umpires Ben de Young AUS Tyler Klenk CAN Women s tournament Edit Main article Hockey at the 2018 Commonwealth Games Women s tournament RosterLeah Wilkinson Sian French Rose Thomas Ella Jackson Julie Whiting Natasha Marke Jones Sophie Clayton Sarah Jones Lisa Daley Phoebe Richards Tina Evans Dannielle Jordan Eloise Laity Beth Bingham Izzie Howell Delyth Thomas Xenna Hughes Jo Westwood Pool BPos Teamvte Pld W D L GF GA GD Pts Qualification1 England 4 3 0 1 11 3 8 9 Advance to Semi finals2 India 4 3 0 1 9 5 4 93 South Africa 4 1 1 2 3 4 1 4 5th 6th place match4 Malaysia 4 1 1 2 3 8 5 4 7th 8th place match5 Wales 4 1 0 3 4 10 6 3 9th 10th place matchSource FIHRules for classification 1 points 2 number of wins 3 goal difference 4 goals scored 5 head to head results 5 April 2018 2018 04 05 09 30vIndia 2 3 WalesRampal 34 Pradhan 41 Report Daley 7 French 26 Marke Jones 57 Umpires Aleisha Neumann AUS Jo Cumming NZL 6 April 2018 2018 04 06 19 30vEngland 5 1 WalesAnsley 23 Townsend 25 Martin 48 Bray 53 Balsdon 60 Report Laity 34 Umpires Lelia Sacre CAN Ayanna McClean TTO 9 April 2018 2018 04 09 14 30vSouth Africa 2 0 WalesManuel 25 Mayne 41 ReportUmpires Emma Shelbourn ENG Jo Cumming NZL 11 April 2018 2018 04 11 09 30vMalaysia 1 0 WalesHanis 23 ReportUmpires Ayanna McClean TTO Cookie Tan SGP 9th 10th place match12 April 2018 2018 04 12 13 30vWales 1 1 GhanaEvans 53 Report Boakye 44 PenaltiesFrench Jones Evans 2 0 Umaru Amoako Opoku AfriyieUmpires Durga Devi IND Emma Shelbourn ENG Lawn bowls EditMain article Lawn bowls at the 2018 Commonwealth Games Team Wales announced its squad of 17 lawn bowlers and directors 10 men and 7 women in two tranches The first tranche of 7 participants was announced on 29 November 2017 8 the second tranche of 10 participants was announced on 24 January 2018 4 MenAthlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final BMOppositionScore OppositionScore OppositionScore OppositionScore OppositionScore Rank OppositionScore OppositionScore OppositionScore RankDaniel Salmon Singles Jones NFI W 21 13 Breitenbach RSA L 15 21 Aquilina MLT W 21 18 Paniani COK W 21 17 Wilson AUS L 16 21 3 Did not advance 10Daniel SalmonMarc Wyatt Pairs Isle of Man IOM W 22 11 South Africa RSA L 15 17 Jamaica JAM W 33 4 Northern Ireland NIR W 27 8 2 Q New Zealand NZL W 20 7 Cook Islands COK W 21 14 Scotland SCO W 12 10 Steve HarrisRoss OwenJonathan Tomlinson Triples India IND W 23 9 South Africa RSA W 22 6 Papua New Guinea PNG W 27 10 England ENG L 16 17 2 Q Scotland SCO L 13 15 Did not advance 6Steve HarrisRoss OwenJonathan TomlinsonMarc Wyatt Fours Papua New Guinea PNG W 13 10 Canada CAN W 23 10 Cook Islands COK W 14 4 New Zealand NZL L 10 11 2 Q India IND W 17 15 Australia AUS L 5 15 England ENG L 9 15 4WomenAthlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final BMOppositionScore OppositionScore OppositionScore OppositionScore Rank OppositionScore OppositionScore OppositionScore RankLaura Daniels Singles Beere GUE W 21 15 Matali BRU W 21 10 Macdonald JER W 21 11 Brown SCO L 13 21 2 Q Anderson NFI W 21 13 McKerihen CAN W 21 13 Edwards NZL L 17 21 Laura DanielsJess Sims Pairs India IND L 16 20 Jersey JER W 22 14 Northern Ireland NIR W 18 13 South Africa RSA L 17 23 4 Did not advance 13Anwen ButtenCaroline TaylorEmma Woodcock Triples Jersey JER W 18 7 Zambia ZAM W 23 20 Namibia NAM W 15 14 New Zealand NZL L 15 19 2 Q England ENG L 11 16 Did not advance 7Anwen ButtenJess SimsCaroline TaylorEmma Woodcock Fours Canada CAN L 11 25 Niue NIU W 30 7 Scotland SCO L 10 22 3 Did not advance 12Para sportAthlete Event Group Stage Semifinal Final BMOppositionScore OppositionScore OppositionScore OppositionScore OppositionScore Rank OppositionScore OppositionScore RankGilbert Miles directed by Byron John Julie Thomas directed by John Wilson Pairs New Zealand NZL L 11 14 Scotland SCO W 13 7 England ENG W 21 11 Australia AUS L 6 18 South Africa RSA L 8 11 4 Q South Africa RSA L 9 11 Scotland SCO W 13 12 Jonathan HubbardRaymond LillycropPauline Wilson Triples New Zealand NZL L 5 26 Scotland SCO L 4 27 South Africa RSA L 4 21 Australia AUS L 12 22 England ENG W 15 13 6 Did not advance 6Netball EditMain article Netball at the 2018 Commonwealth Games Wales qualified a netball team by virtue of being ranked in the top 11 excluding the host nation Australia of the INF World Rankings on July 1 2017 14 15 16 The following is the Wales roster in the netball tournament of the 2018 Commonwealth Games It was announced on 1 March 2018 17 18 Wales national netball team 2018 Commonwealth Games rosterPlayers CoachesPos Name Age DOB Ht Club Club nat Davies Fern Celtic Dragons Drane Suzy C Celtic Dragons Dyke Bethan Celtic Dragons Jones Kyra Celtic Dragons Jones Nia Celtic Dragons Lewis Chelsea Team Bath Llewelyn Sarah Celtic Dragons Morgan Kelly Celtic Dragons Moseley Cara Lea Celtic Dragons Rowe Georgia Celtic Dragons Thomas Leila Celtic Dragons Varey Amanda Celtic Dragons Head coachJulie Hoornweg Legend C Team captain Club field describes current pro club InjuredPool BPos Teamvte Pld W D L GF GA GD Pts Qualification1 England 5 5 0 0 342 202 140 10 Semi finals2 New Zealand 5 3 0 2 292 235 57 63 Uganda 5 3 0 2 287 248 39 6 Classification matches4 Malawi 5 3 0 2 277 284 7 65 Scotland 5 1 0 4 195 289 94 26 Wales 5 0 0 5 215 350 135 0Updated to match es played on 11 April 2018 Source GC2018 6 April 2018 13 00vte Report Wales 44 70 New Zealand Gold Coast Convention and Exhibition CentreUmpires Theresa PrinceJackie MizonReserve umpire Joshua BowringMoseley 21 30 70 Lewis 21 31 68 Llewelyn 1 1 100 Rowe 1 2 50 Selby Rickit 28 31 90 Folau 19 23 83 Ekenasio 13 17 76 Mes 10 14 71 7 April 2018 18 30vte Report Scotland 51 47 Wales Gold Coast Convention and Exhibition CentreUmpires Helen GeorgeAngela Armstrong LushReserve umpire Marc HenningGoodwin 38 45 84 Gallagher 13 14 93 Lewis 39 48 81 Moseley 5 8 63 Llewelyn 3 3 100 9 April 2018 13 00vte Report England 85 31 Wales Gold Coast Convention and Exhibition CentreUmpires Helen GeorgeTheresa PrinceReserve umpire Lisa McPhailHousby 34 36 94 Harten 26 32 81 Haythornthwaite 13 14 93 Corbin 12 14 86 Lewis 22 28 79 Rowe 5 6 83 Moseley 4 6 67 10 April 2018 20 30vte Report Wales 40 76 Uganda Gold Coast Convention and Exhibition CentreUmpires Marc HenningJoshua BowringReserve umpire Angela Armstrong LushLewis 34 42 81 Rowe 6 7 86 Llewelyn 0 1 0 Proscovia 56 63 89 Nanyonga 20 24 83 11 April 2018 19 00vte Report Malawi 68 53 Wales Gold Coast Convention and Exhibition CentreUmpires Joshua BowringJono BredinReserve umpire Jackie MizonKumwenda 47 50 94 Chimaliro 18 18 100 Simtowe 3 4 75 Lewis 41 53 77 Llewlyn 9 10 90 Moseley 3 5 60 Eleventh place match12 April 2018 16 00vte Report Fiji 32 81 Wales Gold Coast Convention and Exhibition CentreUmpires Angela Armstrong LushKate StephensonReserve umpire Lisa McPhailCirikisuva 10 12 83 Waqa 9 12 75 M Rusivakula 7 10 70 U Rusivakula 6 6 100 Lewis 35 39 90 Rowe 25 26 96 Moseley 12 12 100 Llewelyn 9 12 75 Rugby sevens EditMain article Rugby sevens at the 2018 Commonwealth Games Wales qualified a team of 12 men by being among the top nine ranked nations from the Commonwealth in the 2016 17 World Rugby Sevens Series ranking 19 In addition they qualified a team of 12 women by being the top ranked Commonwealth nation in the 2017 Rugby Europe Women s Sevens Grand Prix among those not already qualified though the 2016 17 World Rugby Women s Sevens Series ranking 19 During the tournament Harri Millard replaced the injured Morgan Williams The women s team was announced on 12 March 2018 20 followed by the men s team on 19 March 2018 21 Men s tournament Edit Main article Rugby sevens at the 2018 Commonwealth Games Men s tournament SquadLuke Treharne Ethan Davies Morgan Williams James Benjamin Angus O Brien Adam Thomas Luke Morgan Justin Tipuric Owen Jenkins Hallam Amos Benjamin Roach Tom Williams Harri Millard Pool DPos Teamvte Pld W D L PF PA PD Pts Qualification1 Fiji 3 3 0 0 138 22 116 9 Semi finals2 Wales 3 2 0 1 90 38 52 7 Classification semi finals3 Uganda 3 1 0 2 38 95 57 54 Sri Lanka 3 0 0 3 27 138 111 3Source GC2018Rules for classification 1 Points 2 Head to head result 3 Point difference 4 Points scored 14 April 2018 10 59vteWales 31 5 UgandaTry Jenkins 1 mMorgan 3 mWilliams 8 cTreharne 9 cAmos 14 cCon O Brien 1 3 9 Davies 2 2 10 14 Gold Coast 2018 Try Odongo 11 mCon Wokorach 0 1 Robina Stadium Gold Coast Referee Richard Haughton England 14 April 2018 17 31vteWales 42 12 Sri LankaTry Roach 2 3 c 12 cThomas 4 cWilliams 6 cJenkins 7 cDavies 13 cCon Davies 6 6 3 4 6 7 12 14 Gold Coast 2018 Try Wijekoon 1 cSooriyabandara 9 mCon Ratwatte 1 2 1 Robina Stadium Gold Coast Referee Tevita Rokovereni Fiji 14 April 2018 21 33vteFiji 21 17 Wales Gold Coast 2018 Robina Stadium Gold Coast Referee Sam Grove White Scotland Classification semi finals15 April 2018 10 37Scotland 19 12 WalesTry Horne 2 3 c 6 cFarndale 11 mCon Horne 2 3 4 6 Gold Coast 2018 Try Morgan 2 2 m 8 cCon Davies 1 2 8 Robina Stadium Gold Coast Referee Jordan Way Australia Match for seventh place15 April 2018 13 11Kenya 24 28 WalesTry Ambaka 2 1 c 9 mOdhiambo 2 7 c 14 Con Agero 2 3 2 7 Gold Coast 2018 Try Williams 2 1 c 4 cMorgan 10 cTreharne 12 cCon Davies 2 2 1 4 O Brien 2 2 10 12 Robina Stadium Gold Coast Referee Richard Haughton England Women s tournament Edit Main article Rugby sevens at the 2018 Commonwealth Games Women s tournament SquadSinead Breeze Laurie Harries Sioned Harries Hannah Jones Jasmine Joyce Bethan Lewis Lucy Packer Kayleigh Powell Shona Powell Hughes Gemma Rowland Elinor Snowsill Sian Williams Pool BPos Teamvte Pld W D L PF PA PD Pts Qualification1 Australia 3 3 0 0 80 27 53 9 Semi finals2 England 3 2 0 1 74 34 40 73 Fiji 3 1 0 2 44 41 3 5 Classification semi finals4 Wales 3 0 0 3 12 108 96 3Source GC2018Rules for classification 1 Points 2 Head to head result 3 Point difference 4 Points scored 13 April 2018 17 37vteAustralia 34 5 WalesTry Tonegato 1 mPelite 2 cGreen 2 6 m 8 mWilliams 7 mdu Toit 12 cCon Sykes 2 6 3 13 Gold Coast 2018 Try Joyce 10 mCon Snowsill 0 1 Robina Stadium Gold Coast Referee Rebecca Mahoney New Zealand 13 April 2018 19 55vteFiji 29 7 WalesTry Tinai 3 1 c 5 c 8 mRiwai 3 mNaimasi 10 mCon Tinai 2 4 1 5 Riwai 0 1 Gold Coast 2018 Try Joyce 13 cCon Packer 1 1 13 Robina Stadium Gold Coast Referee Rose LaBreche Canada 13 April 2018 18 59vteEngland 45 0 WalesTry Fleming 1 cHunt 2 2 c 6 mScarratt 4 cScott 8 cWilson Hardy 2 9 m 14 cCon Hunt 3 5 1 2 4 Scott 2 2 8 14 Gold Coast 2018 Cards Powell Hughes 12 to 14 Robina Stadium Gold Coast Referee Aimee Barrett Theron South Africa Classification semi finals15 April 2018 Kenya 14 12 Wales Gold Coast 9 53Match for seventh place15 April 2018 South Africa 14 19 Wales Gold Coast 12 27Shooting EditMain article Shooting at the 2018 Commonwealth Games Team Wales announced its squad of 11 shooters 8 men and 3 women on 24 January 2018 4 MenAthlete Event Qualification FinalPoints Rank Points RankCraig Auden 10 metre air pistol 551 11x 15 Did not advanceMichael Bamsey 50 metre rifle 3 positions 1145 40x 9 Did not advance50 metre rifle prone 604 8 18 Did not advance10 metre air rifle 617 3 5 Q 183 1 5Jonathan Davis Trap 105 26 Did not advanceBen Llewellin Skeet 122 4 2 Q 56 David Phelps 50 metre rifle prone 613 7 7 Q 248 8 FGR Michael Wixey Trap 120 1 Q 46 GR WomenAthlete Event Qualification FinalPoints Rank Points RankSian Corish 50 metre rifle 3 positions 572 9 Did not advance10 metre air rifle 409 6 8 Q 160 2 6Coral Kennerley 10 metre air pistol 374 7x 7 Q 174 0 5Sarah Wixey Trap 69 2 1 Q 28 OpenAthlete Event Day 1 Day 2 Day 3 TotalPoints Rank Points Rank Points Rank Overall RankGareth Morris Queen s prize individual 103 13v 15 148 17v 13 148 15v 4 399 45v 10Chris Watson 103 8v 20 147 14v 17 147 13v 11 397 35v 16Gareth MorrisChris Watson Queen s prize pairs 297 34v 6 285 24v 1 582 58v Squash EditMain article Squash at the 2018 Commonwealth Games Team Wales announced its squad of 4 players 2 men and 2 women on 24 January 2018 4 SinglesAthlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final RankOppositionScore OppositionScore OppositionScore OppositionScore OppositionScore OppositionScoreJoel Makin 11 Men s singles Pala FIJ W 3 0 Franklin BER W 3 0 Binnie JAM W 3 0 Clyne SCO W 3 2 Coll NZL L 2 3 Adnan MAS L 2 3 4Peter Creed 15 Walters JAM L 1 3 Did not advanceTesni Evans 6 Women s singles Bye Fernandes GUY W 3 0 Azman MAS W 3 1 Massaro ENG W 3 1 Perry ENG L 0 3 David MAS W 3 1 Deon Saffery Zafar PAK W 3 0 King NZL L 0 3 Did not advanceDoublesAthlete Event Group stage Round of 16 Quarterfinals Semifinals FinalOppositionScore OppositionScore OppositionScore Rank OppositionScore OppositionScore OppositionScore OppositionScore RankPeter CreedJoel Makin Men s doubles Sierra Leone SLE W 2 0 WO India IND L 1 2 2 Q Australia AUS L 0 2 Did not advanceTesni EvansDeon Saffery Women s doubles Malta MLT W 2 0 India IND L 1 2 Pakistan PAK W 2 0 2 Q Australia AUS L 1 2 Did not advanceTesni EvansPeter Creed Mixed doubles Kenya KEN W 2 0 Cayman Islands CAY W 2 0 1 Q Pakistan PAK W 2 0 India IND L 0 2 Did not advanceSwimming EditMain article Swimming at the 2018 Commonwealth Games Team Wales announced the selection of two para swimmers on 20 December 2017 22 The remainder of its 14 strong squad of 5 men and 9 women was made public on 24 January 2018 4 MenAthlete Event Heat Semifinal FinalTime Rank Time Rank Time RankCalum Jarvis 100 m freestyle 49 65 10 Q 49 77 13 Did not advance200 m freestyle 1 47 08 3 Q 1 46 53 5Alex Rosser 200 m freestyle S14 2 07 34 6 Q 2 05 60 6Jack Thomas 2 03 17 5 Q 2 05 38 5Daniel Jervis 400 m freestyle 3 48 18 2 Q 3 48 08 41500 m freestyle 14 48 67 Xavier Castelli 50 m backstroke 25 91 6 Q 25 74 7 Q 25 44 4100 m backstroke 55 51 8 Q 55 13 8 Q 54 60 5200 m backstroke 2 00 08 7 Q 1 59 27 8Calum Jarvis 100 m butterfly 54 26 10 Q 53 33 5 Q 53 36 7Xavier Castelli 200 m individual medley 2 00 97 7 Q 2 01 49 8WomenAthlete Event Heat Semifinal FinalTime Rank Time Rank Time RankKathryn Greenslade 100 m freestyle DNS Did not advanceKathryn Greenslade 200 m freestyle 1 59 66 9 Did not advanceEllena Jones 2 01 47 11 Did not advanceEllena Jones 400 m freestyle 4 18 92 13 Did not advanceJazmin Carlin 800 m freestyle 8 36 52 4 Q 8 37 45 6Ellena Jones 8 43 89 7 Q 8 43 94 7Georgia Davies 50 m backstroke 27 91 2 Q 27 86 1 Q 27 90 span, wikipedia, wiki, book, books, library, article, read, download, free, free download, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, picture, music, song, movie, book, game, games. |