Wikipedia
2023 World Rugby Sevens Challenger Series – Women's tour
The 2023 Challenger Series for women's rugby sevens teams was the second season of the second-tier circuit that allowed a promotion pathway to the World Rugby Sevens Series.
2023 World Rugby Sevens Challenger Series | |
---|---|
Women's tour – Series II | |
Hosts | |
Date | 20–30 April 2023 |
Nations | 12 |
Final positions | |
Champions | South Africa |
Runners-up | Belgium |
Third | China |
← 2022 2024 → |
The women's challenger tour had twelve national teams competing and was played as two tournaments on 20–22 and 28–30 April 2023 in Stellenbosch, South Africa,[1] with the winner gaining direct entry to the 2023–24 World Rugby Sevens series.
Teams edit
There were 12 women's national teams competing in the Challenger Series for 2023.[2]
Date qualified | Means of qualification | Nation |
---|---|---|
30 April 2022 | 2022 Africa Women's Sevens | South Africa |
Madagascar | ||
11 June 2022 | 2022 Sudamérica Rugby Women's Sevens | Colombia |
3 July 2022 | 2022 Rugby Europe Women's Sevens Series | Poland |
Belgium | ||
Czech Republic | ||
9 October 2022 | 2022 South American Games [a] | Paraguay |
14 November 2022 | 2022 RAN Women's Super Sevens | Mexico |
20 November 2022 | 2022 Oceania Women's Sevens Challenge | Papua New Guinea |
27 November 2022 | 2022 Asia Rugby Women's Sevens Series | China |
Thailand | ||
Hong Kong | ||
Totals | 7 | 12 |
- Notes
- ^ When the Challenger Series schedule was announced in December 2022, the second qualifying team from South America had not been determined.[2] It was not until a month later that Paraguay's place was confirmed, based on their second-place finish at the South American Games back in October 2022.[3]
Schedule edit
The official schedule for the 2023 World Rugby Sevens Challenger Series was:[4]
Leg | Stadium | City | Dates | Winner |
---|---|---|---|---|
1 | Markotter Stadium | Stellenbosch | 20–22 April 2023 | South Africa |
2 | 28–30 April 2023 | South Africa |
Standings edit
Pos | Event Team | Leg 1 | Leg 2 | Total points |
---|---|---|---|---|
1 | South Africa | 20 | 20 | 40 |
2 | Belgium | 18 | 18 | 36 |
3 | China | 16 | 16 | 32 |
4 | Poland | 14 | 12 | 26 |
5 | Czech Republic | 12 | 14 | 26 |
6 | Thailand | 10 | 4 | 14 |
7 | Hong Kong | 4 | 10 | 14 |
8 | Colombia | 6 | 8 | 14 |
9 | Madagascar | 8 | 3 | 11 |
10 | Paraguay | 1 | 6 | 7 |
11 | Mexico | 3 | 1 | 4 |
12 | Papua New Guinea | 2 | 2 | 4 |
Pool stage – Leg 1 edit
All times are in SAST, South African Standard Time: (UTC+2).
Pool D edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poland | 3 | 3 | 0 | 0 | 72 | 26 | +46 | 9 | Advance to quarter-finals |
2 | Colombia | 3 | 2 | 0 | 1 | 66 | 50 | +16 | 7 | |
3 | Hong Kong | 3 | 1 | 0 | 2 | 29 | 58 | −29 | 5 | |
4 | Paraguay | 3 | 0 | 0 | 3 | 31 | 64 | −33 | 3 |
Source: World Rugby
20 April 11:22 |
Colombia | 15–12 | Hong Kong |
Try: Laura Mejia Valentina Tapias Leidy García | Report | Try: Maggie Au Yeung Rosanna Wright Con: Rosanna Wright |
Markotter Stadium Referee: Doriane Domenjo |
20 April 11:44 |
Poland | 15–7 | Paraguay |
Try: Katarzyna Paszczyk Małgorzata Kołdej Ilona Zaishliuk | Report | Try: Cecilia Benza Con: Lucero Viveros |
Markotter Stadium Referee: Giana Viljoen |
20 April 14:19 |
Colombia | 32–12 | Paraguay |
Try: Camila Lopera (2) Leidy Soto (2) Valentina Tapias Madi Cordoba Con: Camila Lopera | Report | Try: Sofia Armoa Maira Mendez Con: Lucero Viveros |
Markotter Stadium Referee: Precious Pazani |
20 April 14:46 |
Poland | 31–0 | Hong Kong |
Try: Małgorzata Kołdej (3) Tamara Czumer-Iwin Ilona Zaishliuk Con: Natalia Pamięta (2) Julia Druzgała | Report |
Markotter Stadium Referee: Ano Kuwai |
21 April 09:22 |
Hong Kong | 17–12 | Paraguay |
Try: Natasha OLSON-THORNE Jess HO Wai-on Micayla Baltazar Con: Rosanna Wright | Report | Try: Cinthia Cristaldo Santander Maria Gauto Con: Lucero Viveros |
Markotter Stadium Referee: Doriane Domenjo |
21 April 11:32 |
Poland | 26–19 | Colombia |
Try: Anna Klichowska (2) Ilona Zaishliuk (2) Con: Natalia Pamięta (2) Julia Druzgała | Report | Try: Camila Lopera Karina Michelle Bagui Prado (2) Con: Camila Lopera Laura Mejia |
Markotter Stadium Referee: Jess Ling |
Pool E edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Africa | 3 | 2 | 1 | 0 | 57 | 12 | +45 | 8 | Advance to quarter-finals |
2 | Czech Republic | 3 | 1 | 1 | 1 | 24 | 21 | +3 | 6 | |
3 | Madagascar | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 33 | +5 | 5 | |
4 | Mexico | 3 | 1 | 0 | 2 | 14 | 67 | −53 | 5 |
Source: World Rugby
20 April 09:00 |
Madagascar | 26–7 | Mexico |
Try: Claudia Rasoarimalala Ericka Razakaniaina Ginah Raharimalala Jinah Kelly Razanamahefa Con: Patricia Ravololonirina (2) Zoanah Fanantenana | Report | Try: Daniela Alvarado Con: Alessandra Bender |
Markotter Stadium Referee: Giana Viljoen |
20 April 09:22 |
South Africa | 7–7 | Czech Republic |
Try: Simamkele Namba Con: Eloise Webb | Report | Try: Anežka-Marta Sládková Con: Julie Doležilová |
Markotter Stadium Referee: Doriane Domenjo |
20 April 12:16 |
Madagascar | 7–12 | Czech Republic |
Try: Jinah Kelly Razanamahefa Con: Jinah Kelly Razanamahefa | Report | Try: Anežka-Marta Sládková (2) Con: Julie Doležilová |
Markotter Stadium Referee: Zoe Naude |
20 April 12:38 |
South Africa | 36–0 | Mexico |
Try: Mathrin Simmers (2) Nadine Roos Eloise Webb Ayanda Malinga Simamkele Namba Con: Eloise Webb (3) | Report |
Markotter Stadium Referee: Jess Ling |
21 April 11:10 |
South Africa | 14–5 | Madagascar |
Try: Zintle Mpupha Marlize de Bruin Con: Nadine Roos (2) | Report | Try: Ericka Razakaniaina |
Markotter Stadium Referee: Precious Pazani |
Pool F edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 3 | 3 | 0 | 0 | 91 | 0 | +91 | 9 | Advance to quarter-finals |
2 | Belgium | 3 | 2 | 0 | 1 | 46 | 45 | +1 | 7 | |
3 | Thailand | 3 | 1 | 0 | 2 | 48 | 45 | +3 | 5 | |
4 | Papua New Guinea | 3 | 0 | 0 | 3 | 19 | 121 | −102 | 3 |
Source: World Rugby
20 April 09:00 |
Belgium | 27–12 | Papua New Guinea |
Try: Cecile Blondiau (2) Emilie Musch (2) Noemie van de Poele Con: Ella Amory | Report | Try: Fatima Rama Alice Alois Con: Kymlie Rapilla |
Markotter Stadium Referee: Jess Ling |
20 April 09:22 |
Markotter Stadium Referee: Zoe Naude |
20 April 12:16 |
Markotter Stadium Referee: Ano Kuwai |
20 April 12:38 |
China | 46–0 | Papua New Guinea |
Try: Chen Keyi (2) Yan Meiling Liu Xiaoqian (2) Wang Xiao Gao Yueying Liao Jiuli Con: Gu Yaoyao (2) Liao Jiuli | Report |
Markotter Stadium Referee: Precious Pazani |
21 April 09:00 |
Papua New Guinea | 7–48 | Thailand |
Try: Fatima Rama Con: Lynette Aua | Report | Try: Uthumporn Liamrat Laksina Nawakaew Jeeraporn Peerabunanon (2) Rattanaporn Wittayaronnayut (2) Nantadchaporn Yodya Jutartip Yimyaem Con: Panpassa Jaijarim Thanaporn Huankid (3) |
Markotter Stadium Referee: Zoe Naude |
21 April 09:22 |
China | 33–0 | Belgium |
Try: Chen Keyi Gu Yaoyao Liu Xiaoqian (2) Zhou Yan Con: Chen Keyi (2) Gu Yaoyao (2) | Report |
Markotter Stadium Referee: Giana Viljoen |
Ranking of third-placed teams edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Madagascar | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 33 | +5 | 5 | Advance to quarter-finals |
2 | Thailand | 3 | 1 | 0 | 2 | 48 | 45 | +3 | 5 | |
3 | Hong Kong | 3 | 1 | 0 | 2 | 29 | 58 | −29 | 5 |
Source: World Rugby
Knockout stage – Leg 1 edit
Cup bracket edit
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
21 April – Markotter Stadium | ||||||||||
South Africa | 29 | |||||||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Thailand | 12 | |||||||||
South Africa | 5 | |||||||||
21 April – Markotter Stadium | ||||||||||
China | 0 | |||||||||
China | 32 | |||||||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Colombia | 0 | |||||||||
South Africa | 17 | |||||||||
21 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Belgium | 10 | |||||||||
Czech Republic | 17 | |||||||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Belgium | 26 | |||||||||
Belgium | 24 | |||||||||
21 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Poland | 19 | Third place | ||||||||
Poland | 19 | |||||||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Madagascar | 5 | |||||||||
China | 14 | |||||||||
Poland | 10 | |||||||||
- Cup quarter-finals
21 April 17:50 |
South Africa | 29–12 | Thailand |
Try: Zintle Mpupha Ayanda Malinga (3) Marlize de Bruin Con: Nadine Roos Eloise Webb | Report | Try: Nantadchaporn Yodya (2) Con: Passorn Jaengjob |
Markotter Stadium Referee: Jess Ling |
21 April 18:15 |
Markotter Stadium Referee: Precious Pazani |
21 April 20:02 |
Czech Republic | 17–26 | Belgium |
Try: Julie Doležilová Anežka-Marta Sládková Tereza Baťhová Con: Petra Vacková | Report | Try: Margaux Lalli Cecile Blondiau (2) Manon Nairac Con: Ella Amory (3) |
Markotter Stadium Referee: Doriane Domenjo |
21 April 20:30 |
Poland | 19–5 | Madagascar |
Try: Hanna Maliszewska Ilona Zaishliuk (2) Con: Natalia Pamięta Julia Druzgała | Report | Try: Claudia Rasoarimalala |
Markotter Stadium Referee: Giana Viljoen |
- Cup semi-finals
22 April 10:16 |
Belgium | 24–19 | Poland |
Try: Margaux Lalli (2) Cecile Blondiau Emilie Musch Con: Nele Pien (2) | Report | Try: Małgorzata Kołdej (2) Ilona Zaishliuk Con: Natalia Pamięta (2) |
Markotter Stadium Referee: Jess Ling |
- Third-place final
22 April 11:46 |
China | 14–10 | Poland |
Try: Yan Meiling Liu Xiaoqian Con: Gu Yaoyao (2) | Report | Try: Małgorzata Kołdej Julia Druzgała |
Markotter Stadium Referee: Doriane Domenjo |
- Cup final
22 April 12:33 |
South Africa | 17–10 | Belgium |
Try: Nadine Roos Ayanda Malinga Marlize de Bruin Con: Libbie Janse van Rensburg | Report | Try: Nele Pien Emilie Musch |
Markotter Stadium Referee: Jess Ling |
5th–8th bracket edit
5th-place semi-finals | 5th-place final | |||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Thailand | 19 | |||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Colombia | 5 | |||||
Thailand | 10 | |||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Czech Republic | 34 | |||||
Czech Republic | 10 | |||||
Madagascar | 5 | |||||
7th-place final | ||||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Colombia | 12 | |||||
Madagascar | 14 |
- 5th-place semi-finals
22 April 08:00 |
Thailand | 19–5 | Colombia |
Try: Uthumporn Liamrat (2) Panpassa Jaijarim Con: Panpassa Jaijarim Passorn Jaengjob | Report | Try: Leidy García |
Markotter Stadium Referee: Giana Viljoen |
22 April 08:00 |
Czech Republic | 10–5 | Madagascar |
Try: Julie Doležilová Kristýna Plevová Con: Precious Pazani | Report | Try: Monica Rasoloniaina |
Markotter Stadium |
- 5th-place final
22 April 11:52 |
Thailand | 10–34 | Czech Republic |
Try: Laksina Nawakaew Narathip Maneesai | Report | Try: Kristýna Riegertová (3) Anežka-Marta Sládková (2) Veronika Oupicová Con: Julie Doležilová Pavlina Cuprova |
Markotter Stadium Referee: Zoe Naude |
- 7th-place final
22 April 11:52 |
Colombia | 12–14 | Madagascar |
Try: Daniela Alzate Leidy García Con: Laura Mejia | Report | Try: Joelà Mirasoa Fenohasina Monica Rasoloniaina Con: Ericka Razakaniaina Jinah Kelly Razanamahefa |
Markotter Stadium Referee: Precious Pazani |
9th–12th bracket edit
9th-place semi-finals | 9th-place final | |||||
21 April – Markotter Stadium | ||||||
Hong Kong | 44 | |||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Papua New Guinea | 7 | |||||
Hong Kong | 15 | |||||
21 April – Markotter Stadium | ||||||
Mexico | 12 | |||||
Mexico | 19 | |||||
Paraguay | 5 | |||||
11th-place final | ||||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Papua New Guinea | 10 | |||||
Paraguay | 5 |
- 9th-place semi-finals
22 April 10:44 |
Hong Kong | 44–7 | Papua New Guinea |
Try: Natasha Olson-Thorne (3) Nam Ka Man Rosanna Wright (2) Gabriella Rivers (2) Con: Rosanna Wright (2) | Report | Try: Fatima Rama Con: Sharon Kobor |
Markotter Stadium Referee: Ano Kuwai |
22 April 11:06 |
Markotter Stadium Referee: Zoe Naude |
- 11th-place final
22 April 9:54 |
Papua New Guinea | 10–5 | Paraguay |
Try: Kymlie Rapilla Alice Alois | Report | Try: Cinthia Cristaldo Santander |
Markotter Stadium Referee: Doriane Domenjo |
- 9th-place final
22 April 10:16 |
Hong Kong | 15–12 | Mexico |
Try: Natasha Olson-Thorne (2) Georgia Rivers | Report | Try: Laura Rodríguez Alessandra Bender Con: Alessandra Bender |
Markotter Stadium Referee: Zoe Naude |
Placings – Leg 1 edit
Position | Team | Pld | W | L | D |
---|---|---|---|---|---|
1st | South Africa | 6 | 5 | 0 | 1 |
2nd | Belgium | 6 | 4 | 2 | 0 |
3rd | China | 6 | 5 | 1 | 0 |
4th | Poland | 6 | 4 | 2 | 0 |
5th | Czech Republic | 6 | 3 | 2 | 1 |
6th | Thailand | 6 | 2 | 4 | 0 |
7th | Madagascar | 6 | 2 | 4 | 0 |
8th | Colombia | 6 | 2 | 4 | 0 |
9th | Hong Kong | 5 | 3 | 2 | 0 |
10th | Mexico | 5 | 2 | 3 | 0 |
11th | Papua New Guinea | 5 | 1 | 4 | 0 |
12th | Paraguay | 5 | 0 | 5 | 0 |
Pool stage – Leg 2 edit
Pool D edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Africa | 3 | 3 | 0 | 0 | 86 | 5 | +81 | 9 | Advance to quarter-finals |
2 | Paraguay | 3 | 1 | 0 | 2 | 33 | 53 | −20 | 5 | |
3 | Madagascar | 3 | 1 | 0 | 2 | 24 | 45 | −21 | 5 | |
4 | Thailand | 3 | 1 | 0 | 2 | 31 | 71 | −40 | 5 |
Source: World Rugby
Pool E edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Belgium | 3 | 3 | 0 | 0 | 74 | 10 | +64 | 9 | Advance to quarter-finals |
2 | Czech Republic | 3 | 2 | 0 | 1 | 44 | 46 | −2 | 7 | |
3 | Colombia | 3 | 1 | 0 | 2 | 41 | 43 | −2 | 5 | |
4 | Papua New Guinea | 3 | 0 | 0 | 3 | 17 | 77 | −60 | 3 |
Source: World Rugby
Pool F edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 3 | 3 | 0 | 0 | 96 | 14 | +82 | 9 | Advance to quarter-finals |
2 | Poland | 3 | 1 | 1 | 1 | 63 | 48 | +15 | 6 | |
3 | Hong Kong | 3 | 1 | 1 | 1 | 36 | 53 | −17 | 6 | |
4 | Mexico | 3 | 0 | 0 | 3 | 21 | 101 | −80 | 3 |
Source: World Rugby
Ranking of third-placed teams edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hong Kong | 3 | 1 | 1 | 1 | 36 | 53 | −17 | 6 | Advance to quarter-finals |
2 | Colombia | 3 | 1 | 0 | 2 | 41 | 43 | −2 | 5 | |
3 | Madagascar | 3 | 1 | 0 | 2 | 24 | 45 | −21 | 5 |
Source: World Rugby
Knockout stage – Leg 2 edit
Cup bracket edit
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
29 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Belgium | 40 | |||||||||
30 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Hong Kong | 5 | |||||||||
Belgium | 22 | |||||||||
29 April – Markotter Stadium | ||||||||||
China | 5 | |||||||||
China | 39 | |||||||||
30 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Paraguay | 0 | |||||||||
Belgium | 14 | |||||||||
29 April – Markotter Stadium | ||||||||||
South Africa | 17 | |||||||||
Czech Republic | 17 | |||||||||
30 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Poland | 5 | |||||||||
Czech Republic | 0 | |||||||||
29 April – Markotter Stadium | ||||||||||
South Africa | 24 | Third place | ||||||||
South Africa | 31 | |||||||||
30 April – Markotter Stadium | ||||||||||
Colombia | 0 | |||||||||
China | 31 | |||||||||
Czech Republic | 15 | |||||||||
5th–8th bracket edit
5th-place semi-finals | 5th-place final | |||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Hong Kong | 12 | |||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Paraguay | 5 | |||||
Hong Kong | 10 | |||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Poland | 24 | |||||
Poland | 14 | |||||
Colombia | 12 | |||||
7th-place final | ||||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Paraguay | 0 | |||||
Colombia | 24 |
9th–12th bracket edit
9th-place semi-finals | 9th-place final | |||||
21 April – Markotter Stadium | ||||||
Madagascar | 24 | |||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Mexico | 0 | |||||
Madagascar | 14 | |||||
21 April – Markotter Stadium | ||||||
Thailand | 22 | |||||
Thailand | 34 | |||||
Papua New Guinea | 0 | |||||
11th-place final | ||||||
22 April – Markotter Stadium | ||||||
Mexico | 10 | |||||
Papua New Guinea | 24 |
Placings – Leg 2 edit
Position | Team | Pld | W | L | D |
---|---|---|---|---|---|
1st | South Africa | 6 | 6 | 0 | 0 |
2nd | Belgium | 6 | 5 | 1 | 0 |
3rd | China | 6 | 4 | 2 | 0 |
4th | Czech Republic | 6 | 3 | 3 | 0 |
5th | Poland | 6 | 3 | 2 | 1 |
6th | Hong Kong | 6 | 2 | 3 | 1 |
7th | Colombia | 6 | 2 | 4 | 0 |
8th | Paraguay | 6 | 1 | 5 | 0 |
9th | Thailand | 5 | 1 | 4 | 0 |
10th | Madagascar | 5 | 2 | 3 | 0 |
11th | Papua New Guinea | 5 | 1 | 4 | 0 |
12th | Mexico | 5 | 1 | 4 | 0 |
See also edit
References edit
- ^ "World Rugby Sevens Challenger Series 2023 Schedule Confirmed – Stellenbosch Hosts". rugbyasia247. 3 March 2023.
- ^ a b "World Rugby Sevens Challenger Series 2023 schedule announced". World Rugby. 21 December 2022.
- ^ "Las chicas de Paraguay viajarán a Sudáfrica" [The girls from Paraguay will travel to South Africa]. Sudamérica Rugby (in Spanish). 30 January 2023.
- ^ "World Rugby Challenger Series". world.rugby. World Rugby.
External links edit
- Official site