2011 UEFA Regions' Cup
The 2011 UEFA Regions' Cup was the seventh edition of the UEFA Regions' Cup. The final tournament phase was held in Portugal, in the city of Braga. The cup was won by the hosts of the tournament, Braga, who beat Leinster & Munster from the Republic of Ireland in the final by 2 – 1.
Preliminary round edit
The twelve teams in the preliminary round have been drawn into three group of four, with the following countries hosting each group's matches:
Matches in the preliminary round were played between 1 August and 30 September 2010. The three group winners and the two best runners-up advance to the intermediary round (only the results of the runners-up against the winners and third-ranked team in each group are taken into account).
Group A edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ankara | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 1 | + 6 | 7 |
Dalmatia (H) | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 4 | + 3 | 5 |
Guernsey | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 |
Gwent County FA | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 13 | - 9 | 0 |
Ankara | 4 – 1 | Gwent County FA |
---|---|---|
Williams 35' (o.g.) Aydogan 42', 57' Deniz 72' | Report | Lewis 13' |
Guernsey | 3 – 0 | Gwent County FA |
---|---|---|
Allen 15', 54' Dyer 25' | Report |
Gwent County FA | 3 – 6 | Dalmatia |
---|---|---|
Williams 12', 28' Hodges 77' | Report | Prizmić 24', 59' Njire 42' Jerković 52', 54', 58' (pen.) |
Group B edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
FC Karmiel Safed | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 0 | + 8 | 9 |
West Hungary (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | + 3 | 6 |
Prahova–Muntenia | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | - 3 | 3 |
Malatia | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 10 | - 8 | 0 |
Malatia | 0 – 5 | FC Karmiel Safed |
---|---|---|
Report | Dahan 21' Levi 31', 90+3' Zalka 42' Shteinberg 60' |
West Hungary | 4 – 1 | Prahova–Muntenia |
---|---|---|
Mészáros 5' Kovács 32' Flórián 45+2' Marosvölgyi 54' | Report | Matei 14' |
Malatia | 1 – 2 | West Hungary |
---|---|---|
Karapetyan 48' | Report | Flórián 11', 26' |
Prahova–Muntenia | 0 – 2 | FC Karmiel Safed |
---|---|---|
Report | Zalka 79' Hammudi 90+3' |
FC Karmiel Safed | 1 – 0 | West Hungary |
---|---|---|
Zalka 15' | Report |
Group C edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South East FYR Macedonia (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 12 | 2 | +10 | 7 |
Eastern Region | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | + 5 | 7 |
Sandarna BK | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | - 2 | 3 |
FC HaServ Tartu | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 13 | - 13 | 0 |
South East FYR Macedonia | 3 – 1 | Sandarna BK |
---|---|---|
Todorov 3' Atanasov 29', 71' (pen.) | Report | Skytting 72' |
Eastern Region | 4 – 0 | FC HaServ Tartu |
---|---|---|
Boyd 37', 65', 72' Moffat 78' (pen) | Report |
FC HaServ Tartu | 0 – 1 | Sandarna BK |
---|---|---|
Report | Sanden 89' |
FC HaServ Tartu | 0 – 8 | South East FYR Macedonia |
---|---|---|
Report | Varelovski 10' Dunimagloski 24', 61', 83' Trajčev 28' Gunev 80' Dimitrioski 86' Atanasov 90+1' |
Sandarna BK | 0 – 1 | Eastern Region |
---|---|---|
Report | McParland 8' |
Best runners-up edit
Group | Runner-up Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
C | Eastern Region | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | + 1 | 4 |
B | West Hungary | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | + 2 | 3 |
A | Dalmatia1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 |
1 The competition rules state that the two best runners-up qualify to the intermediary round, with only the results of the runners-up against the winners and third-ranked team in each group being taken into account. However, due to the Bosnian-Herzegovinian Football Federation being suspended by UEFA and FIFA as of 1 April 2011,[1] Dalmatia, the worst runner-up, was allowed to progress to the intermediary round, replacing Bosnia-Herzegovina's representative team, Kanton Sarajevo, in Group 6.
Intermediary round edit
The 26 teams which went straight through to the intermediary round (after the exclusion of Kanton Sarajevo from Bosnia-Herzegovina, due to their suspension) were joined by the three group winners and three runners-up from the preliminary round. The 32 teams have been drawn into eight groups of four, with the following countries hosting each group's matches:
- Group 1 – Malta
- Group 2 – Portugal
- Group 3 – Republic of Ireland
- Group 4 – Slovenia
- Group 5 – Bulgaria
- Group 6 – Czech Republic
- Group 7 – Poland
- Group 8 – Ukraine
Matches in the intermediary round were played between 1 August 2010 and 30 April 2011. The winners of each group will qualify for the final tournament.
Group 1 edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Württemberg | 3 | 2 | 1 | 0 | 16 | 2 | +14 | 7 |
Galicia | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 2 | + 8 | 7 |
Malta (H) | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7 | - 7 | 1 |
Phthiotis | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 17 | -15 | 1 |
Malta | 0 – 1 | Württemberg |
---|---|---|
Report | Molinari 40' |
Galicia | 1 – 1 | Württemberg |
---|---|---|
Álvarez 87' | Report | Asch 13' |
Württemberg | 14 – 1 | Phthiotis |
---|---|---|
Laible 5', 23' Hirning 12', 90' Tunjić 41', 58' Mangold 54' Molinari 74', 85' Schwarz 81', 87', 89' Grimmer 84' Asch 90+4' | Report | Chymeftos 70' |
Group 2 edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Braga (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 1 | + 8 | 9 |
Centre | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | - 2 | 3 |
East West Central Scotland | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | - 2 | 3 |
Ticino | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 8 | - 4 | 3 |
Ticino | 2 – 3 | Centre |
---|---|---|
Dell'Avo 22', 64' | Report | Bogemans 41' Hmouda 69' Bourguignon 74' |
East West Central Scotland | 1 – 3 | Braga |
---|---|---|
Clarke 45+1' | Report | Nobre 3' A. Gonçalves 33' Veiga 89' (pen.) |
East West Central Scotland | 1 – 2 | Ticino |
---|---|---|
McKendry 31' | Report | Kukleci 16' Rizzello 20' |
Centre | 0 – 2 | Braga |
---|---|---|
Report | Leite 14' Novo 90+3' |
Centre | 2 – 3 | East West Central Scotland |
---|---|---|
Walker 6' (o.g.) Mellebeek 13' | Report | McKendry 8' Grant 55' Paterson 85' |
Group 3 edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Leinster & Munster (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | + 5 | 7 |
Abruzzo | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | + 1 | 5 |
Ligue de Normandie | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 4 | + 3 | 4 |
San Marino | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | - 9 | 0 |
San Marino | 0 – 6 | Ligue de Normandie |
---|---|---|
Report | Cibelli 27' (o.g.) Gilbert 67' Affagard 69', 73', 85', 88' |
Leinster & Munster | 2 – 0 | San Marino |
---|---|---|
Carrig 3' Lacey 8' | Report |
Abruzzo | 1 – 0 | San Marino |
---|---|---|
Lalli 44' | Report |
Group 4 edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ankara | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 |
MNZ Murska Sobota (H) | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 |
South East FYR Macedonia | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 |
FC Karmiel Safed | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 0 |
FC Karmiel Safed | 0 – 1 | Ankara |
---|---|---|
Report | Derin 90+2' |
MNZ Murska Sobota | 1 – 1 | South East FYR Macedonia |
---|---|---|
Bokan 69' | Report | Imeri 3' |
MNZ Murska Sobota | 3 – 1 | FC Karmiel Safed |
---|---|---|
Krpič 46' Grah 47' Sukič 64' | Report | Suissa 9' (pen.) |
Ankara | 3 – 0 | South East FYR Macedonia |
---|---|---|
Deniz 37', 90+3' Isler 45+1' | Report |
Ankara | 3 – 1 | MNZ Murska Sobota |
---|---|---|
Çetin 12', 88' Deniz 52' | Report | Z. Horvat 84' |
South East FYR Macedonia | 2 – 0 | FC Karmiel Safed |
---|---|---|
Mojsovski 35' Iliev 38' | Report |
Group 5 edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Belgrade2 | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | +2 | 5 |
South West Bulgaria2 (H) | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | +2 | 5 |
Slovak Western Region | 3 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | +1 | 5 |
Eastern Region | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | -5 | 0 |
2 The group winner was decided by drawing of lots between Belgrade and South West Bulgaria.[2]
Belgrade | 2 – 0 | Eastern Region |
---|---|---|
Stanojević 70' Stefanović 90+3' | Report |
Eastern Region | 0 – 2 | South West Bulgaria |
---|---|---|
Report | Fikiyn 68' Mihaylov 87' (pen.) |
Group 6 edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zlín (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 |
Western Hungary | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 3 | +3 | 5 |
FK Alytis | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 4 |
Dalmatia | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | -9 | 0 |
Result changed from 3–1 to 0–3, after fielding of an ineligible player by Dalmatia.[3]
Zlín | 0 – 0 | Western Hungary |
---|---|---|
Report |
FK Alytis | 3 – 3 | Western Hungary |
---|---|---|
Bunickij 4' (pen.) Miknevičius 23', 28' | Report | Dobesch 52' Patkó 61' Csorba 83' |
Group 7 edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Region Russia | 3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 1 | +10 | 7 |
Lesser Poland (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 3 | + 5 | 7 |
Helsinki | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 11 | - 7 | 3 |
FC Azot Grodno | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 11 | - 8 | 0 |
Lesser Poland | 1 – 1 | South Region Russia |
---|---|---|
Kusia 63' (pen.) | Report | Lednev 68' |
Helsinki | 3 – 2 | FC Azot Grodno |
---|---|---|
Tapola 59' Vesterinen 71' Telinkangas 87' | Report | Kot 27' Zhegalo 57' |
Lesser Poland | 4 – 1 | Helsinki |
---|---|---|
Zubel 20', 56' Przenioslo 64' Wojdala 90+4' | Report | Vesterinen 79' |
FC Azot Grodno | 0 – 5 | South Region Russia |
---|---|---|
Report | Tiukalkin 16' Taranenko 55' Lednev 63', 70' Pertiya 66' |
FC Azot Grodno | 1 – 3 | Lesser Poland |
---|---|---|
Zhegalo 51' | Report | Kiwacki 19', 76' Zubel 70' |
South Region Russia | 5 – 0 | Helsinki |
---|---|---|
Lednev 10', 27' (pen.), 89' Deulin 45+2' Tiukalkin 65' | Report |
Group 8 edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Yednist Plysky (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 15 | 0 | +15 | 9 |
Ialoveni | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 |
Flaminko/RFS Riga | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 10 | - 6 | 3 |
Chevik | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | - 10 | 0 |
Flaminko/RFS Riga | 0 – 1 | Ialoveni |
---|---|---|
Report | Dogot 90+3' |
Yednist Plysky | 5 – 0 | Chevik |
---|---|---|
Samsonenko 7', 34' Valko 25' V. Tarykin 56' Yakimenko 70' | Report |
Yednist Plysky | 8 – 0 | Flaminko/RFS Riga |
---|---|---|
Tverdovskiy 10', 63' V. Tarykin 13', 19', 68' Stetsyuk 35' Nechyporenko 72' Yakimenko 85' | Report |
Ialoveni | 2 – 0 | Chevik |
---|---|---|
Dogot 30' Borta 88' | Report |
Ialoveni | 0 – 2 | Yednist Plysky |
---|---|---|
Report | Lytvyn 68' V. Tarykin 82' |
Chevik | 1 – 4 | Flaminko/RFS Riga |
---|---|---|
Aslanov 29' | Report | Peršteins 4' Pojarkovs 24' (pen.) Satilbeko 45' Sovtuss 74' |
Final tournament edit
The final tournament was held in Braga District, Portugal from 21 to 28 June 2011.
Group stage edit
The group stage draw took place on 11 May 2011, producing two groups of four teams each. The two group winners advance to the final, while the runners-up of each group receive bronze medals.
Group A edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Braga (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 3 | +5 | 9 |
Zlín | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 6 |
Württemberg | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 |
Yednist Plysky | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 0 |
Yednist Plysky | 0 – 2 | Württemberg |
---|---|---|
Report | Faber 10' Kleinschrodt 30' |
Braga | 2 – 1 | Yednist Plysky |
---|---|---|
Ferreira 22' (pen.) Simões 59' | Report | Babor 10' |
Zlín | 1 – 0 | Württemberg |
---|---|---|
Stojaspal 78' | Report |
Württemberg | 1 – 3 | Braga |
---|---|---|
Kleinschrodt 67' | Report | Ferreira 37', 88' Nobre 45+3' |
Zlín | 2 – 1 | Yednist Plysky |
---|---|---|
Školník 68' (pen.) Valko 70' (o.g.) | Report | Babor 34' |
Group B edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Leinster & Munster | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 |
Belgrade | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 |
Ankara | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 |
South Region Russia | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 7 | -3 | 0 |
South Region Russia | 2 – 3 | Belgrade |
---|---|---|
Valiulin 37' Avanyan 80' | Report | Živković 4' Blagojević 35' Gudović 73' |
South Region Russia | 1 – 2 | Ankara |
---|---|---|
Tyukalkin 44' (pen.) | Report | Deniz 13' Çetinkaya 79' |
Leinster & Munster | 2 – 1 | South Region Russia |
---|---|---|
Barbour 64' O'Sullivan 68' | Report | Ushakov 13' |
Final edit
2011 UEFA Regions' Cup Winners |
---|
Braga |